II.Abdülhamit'e sunulan layihalar
The explanatory dokuments presented to Abadülhamit the second
- Tez No: 208556
- Danışmanlar: PROF. MUSA ÇADIRCI
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 121
Özet
II. Abdülhamit'e sunulan layihalar konulu bu çalısmamızda genel olarak Abdülhamit'e sunulan layihalar nelerdir, bu eserleri kendisine kimler niçin sunmuslardır. Bu konular çalısmamızın ilk bölümünü olusturmaktadır. Bununla birlikte layihalar konusu daha önce kimler tarafından ele alınmıs ve bu layihalardan ne gibi sonuçlar çıkarılmıssa bunların konu özetlerine de deginilmeye çalısılmıstır. II. Abdülhamit'e Devlet Yönetimi, Askerlik, Egitim, Sosyal Hayat, Ekonomi gibi konularda sunulan layihalar ele alınmaya çalısılmıstır. Bu amaçla verilen layihalardan Müsir Sakir Pasa, Mehmet Pasa Bagdat, Musul, Basra ve çevresindeki asiretler ve bu asiretlere ait birtakım bilgilerden bahsetmektedirler. Bu asiretlerin yasamlarında birtakım iyilestirmeler gerçeklestigi takdirde devletin gelirlerine olumlu bir katkıları olabileceginden bahsedilmektedir. Bunun için degisik alanlarda yapılabilecek yeniliklerle bunun saglanabilecegi kanaati vardır. Mahmut Pasa'da layihasında Bagdat ve çevresinin çok verimli bir arazi oldugunu, Tarihi boyunca pek çok ülkenin en gözde mekanı oldugunu dile getirmektedir. Savasların bu bölge üzerindeki olumsuz etkisinden söz ettikten sonra burada bir demiryolu yapımı gerçeklestigi takdirde bu bölgeye asker sevkıyatının kolaylıkla saglanacagı ve burada güvenligin saglanması ile birlikte devlet gelirlerinin artacagından bahsetmektedir. Bu amaçla Almanya'ya demiryolu yapımını saglamada yakınlasmanın da birtakım olumsuz sonuçlar dogurabilecegi düsüncesini de dile getirmektedir. Bu bölgenin gelirlerinin artması sonucu buraya Hindistan'dan Müslümanların dahi gelerek yerlesebilecekleri, burada hayatın canlanarak bu bölgedeki asiretler arasındaki mücadelelerin yerini ekonomik canlılıga terk edecegi belirtilmektedir. 2 Ayrıca buradaki arazinin aralarında paylastırılması sonucunda devlet buraya gönderdigi güvenlik kuvvetlerinin ihtiyaçlarını kendi hazinesinden karsılama yükümlülügünden kurtuldugu gibi, katkısı dahi olacaktır. Böylece bu bölgenin kalkınması saglanacaktır. Layihalarda ele alınan konular Fırat ve Dicle nehirleri ile bu iki nehre hayat bagı ile baglı asiretlerin yasantıları, Osmanlı devletinin burada gerçeklestirmeyi düsündügü gelisim faaliyetleri anlatılmaktadır. Buradaki asiretleri kontrol altında tutmanın ve devlete baglı olmalarını saglamanın önce hayat kaynakları olan Fırat ve Dicle nehirlerinden gelmekte oldugu bu nehirler sayesinde bu asiretlerin kontrol altında tutulabileceklerinden medeni hayata kazandırılabileceklerinden söz edilmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study we examined the some explanatory documents which were offered to II. Abdülhamit. In the first part of this study we studied to determine that what is the contents of these explanatory documents and who offered them to II. Abdülhamit. We taken up some explanatory documents to study the contents of these explanatory documents are abaout education , military profession , social life, economical situation and state managment For this purpose , some explanatory documents were offered to II. Abdülhamit by Müsür Sakir Pasa and Mehmet Pasa they had talked abaout some tribes who were located to Musul, Bagdat , Basra and their enviroments They had examined their social activities and some social life knowledgments. For example , Mahmut pasa had examined and talked abaout that in his explanatory documents Bagdat and its enviroment land had have very fruitfull soil as an agrigulture activities. Generale , the subjects which are in these explanatory documents , are the life and social activities of tribes who are located to between Dicle and Fırat rivers and The development activies of their life which is thought by Ottoman state to make. As a results of these explanatory documents we uderstood that in orderto controlle of these tribes life and get them to their ottoman state as a faithfull. First, Dicle and Fırat rivers must be controlled therefore These tribes taken up as controlled and are gained to civil life.