II.Abdülhamid'e sunulan 'Devlet-i Aliyye'deki Islahat-ı Kanuniye' adlı layihanın transkripsiyon ve değerlendirmesi
The transcription and evaluation of the report is the name of 'Law reform in the Devlet-i Aliyye' which was presented to Sultan Abdulhamıd Second
- Tez No: 624446
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ AHMET AKŞİT
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2019
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Niğde Ömer Halisdemir Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 171
Özet
Lâyihalar, Osmanlı Devleti'nde alanında uzman kişilerden istenen belli konularda raporlardır ve bunlar içerisinde güncel rapor niteliği taşıyan tür, II. Abdülhamid döneminde ciddi bir sayısal artış göstermiştir. Bunun da sebebi, ele alınan dönemde, devletin, pek çok farklı konuda dâhili ve harici sorunlarla mücadele ediyor olmasıdır. Yıldız Esas Evrak (YEE) tasnifi içerisinde yer alan bu dönem lâyihaları, çok çeşitli konularda ve farklı görüşlerde kişilerce yazıldıklarından, araştırmacılara önemli bilgiler sunmaktadırlar. Tarih (Yakınçağ T.) Anabilim Dalında, tarafımızca hazırlanmış olan bu çalışma ise Başbakanlık Osmanlı Arşivleri Dairesi, Yıldız tasnifinde, 10/58 Dosya ve Gömlek numaralarıyla kayıtlı bulunan lâyiha esas alınarak hazırlandı. Tezimizde, dönemin hukukî reform çalışmalarına ve Batı hukukunun etkisine değinilmektedir. Yapılan çalışmada yazarının Sava Paşa olduğu sonucuna ulaştığımız bu lâyiha, hukukî ıslahatlarda Batı taklitçiliğini eleştirmektedir ve bu minvalde hâlâ tartışılan başlıklar olan İslâm ve Batılılaşma konularına da değinmesi, çalışmayı önemli kılmaktadır. Bu şekilde, Tanzimat sonrası Osmanlı hukuku, II. Abdülhamid dönemi sorunları, geleneksel ve modern yaklaşımlar hakkında araştırmacılara fikir vermek amaçlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Pleadings are reports on certain subjects that are requested from leading experts in the Ottoman Empire and category of current report from among these showed considerable increase in numerical during the Abdülhamid the Second period. That is the reason why the Ottoman Empire tackle with interior and external distress on many kind of issues. Pleadings during the Abdülhamid the Second period are in the BOA, basic documents of Yıldız and they provide crucial knowledge to researchers of Turkish contemporary history. Because they are written by people on different fields, visions and reflections. This study was prepared by us is located on Yıldız classification based on file number 10/58. In this study is referred the jurisprudential reform consultations and the impact of Western judicial process on Turkish reform consultations. We believe that the author of pleading is Sava Pasha criticises the Western wannabe on Turkish reforms. Deals with the issues of Islamic reform and Westernization which are still highty disputed today makes the study important. The aim of this thesis study is to give an idea about the Ottoman jurisprudence of the post regulation (Tanzimat) and troubles, traditional and modern approaches of the Abdülhamid the Second period.