II. Abdülhamid'e Sunulan Layihalar
The Pleadings Were Presented To Abdulhamid II
- Tez No: 221583
- Danışmanlar: PROF.DR. MUSA ÇADIRCI
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Yakınçağ Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 351
Özet
Osmanlı Devleti'nin en buhranlı döneminde tahta çıkan II. Abdülhamid'in devleti ayakta tutabilmek için bütün çareleri kullanmaya çalısmıstır. Devlet adamlarından, devletin içinde bulunduğu sıkıntılardan kurtaracak çözüm çareleri bulmalarını isteyen padisah, kendisine sunulan lâyihalardaki görüsleri imkanlar ölçüsünde uygulamaya çalısmıstır. Ele aldığımız dönem Osmanlı Devleti için hayatta kalma mücadelesinin verildiği bir zaman dilimi olmasından dolayı hem dahilde hem de hariçte bir çok sorun ile karsı karsıya kalmıstır. Osmanlı Devleti'nin Rusya ile sonucu büyük bir yıkım olan savasa girerek büyük hezimet yasamıs, akabinde ise Avrupa müdahalesi ile karsı karsıya kalmıstır. Maliyenin iflasa sürüklenmesi, Ermeni meselesi, Kıbrıs meselesi, Mısır meselesi, Hicaz'ın devlete bağlılığının yeniden kuvvetlendirilmesi gibi siyasi problemler yanında devletin yeniden organizasyonu ile uğrasmak zorunda kalmıstır. II. Abdülhamid'in saltanatı süresince, basta sadrazamlar olmak üzere en büyük devlet adamlarından tasrada memurluk, katiplik yapan en küçük devlet memuruna kadar lâyiha sunan kisilerin çesitli teklif ve çözüm yolları göstermislerdir. BOA Yıldız Tasnifi'nde kayıtlı olan yüzlerce lâyiha bulunmaktadır. Bu lâyihalarda ağırlıklı olarak dahili ıslahat, maliye, askeriye, adalet, eğitim, asayis, nafia hizmetleri, memurların ahlaken çöküntü içerisinde olmaları, rüsvet ve suistimalin sıradan bir olay halinde bulunması, basta Makedonya olmak üzere, Irak, Suriye, Hicaz, Yemen, Mısır, Trablusgarp hakkında bilgiler ve halkın devlete bağlılıklarının devamı için yapılması gerekenler, hilafet ve ?slam hakkında görüs ve düsünceler sıralanmaktadır. Lâyihaların 1880'li yılların basları ile 1890'lı yılların baslarında yoğun bir sekilde saraya takdim edilmis iken 1900'lü yıllardan itibaren büyük bir azalma olmustur. Basta Cevdet Pasa olmak üzere Said, Kamil, Sakir, Nusret, Safvet, Münif Pasalar en çok lâyiha sunan kisilerdir. Otuz dört yıllık saltanatı süresince devleti iç ve dıs belalardan korumak için çabalayan II. Abdülhamid, bu süreç içerisinde basta eğitim olmak üzere bir çok alanda ıslahat yapmıstır. Kendisine sunulan lâyihalarda devletin aksayan tarafları ve çözüm yolları sunulmus, kendisi de çözüm tekliflerini imkanlar ölçüsünde uygulamaya çalısmıstır.
Özet (Çeviri)
II. Abdulhamid, who ascended to throne during the most critical times of the Ottoman States, tried to prevent the states falling with all remedy. The ruler who wanted to remedy for rescuing the country, he tried to practice them through opinions in the pleading which were presented him with doing his best. Because of the period which we evaluate being the part of time of survival for Ottoman state both inner and outer, it faced so many problems. Ottoman States were having the result of very big destruction entering a war against Russia after that it came to face to face of interrupting of Europe. Besides it had to stugge politicial problems like bankrupcy of Finance, problem of Armenian, problem of Cyprus, problem of Egypt, renew of enpowered of Hicaz belonging to states, it had to also strugle reorganization of the states During the authority of the II. Abdülhamit, to begin with the grand vizier from the biggest statesmen to the smallest states officers who are clerkships and officers in provinces showed diferent offers and solutions to the people who layed pleadings. In the BOA Yıldız classification there are hundreds of registered pleadings. In these pleadings predominantly domestic reform, finance, army, law, education, public order, public services, officers being in ethic collapse, bribe and abuse are ordinary events, information about firstly Macedonia and Iraq, Syria, Hedjaz, Yemen, Egypt, Tripoli and the necessary things to be done for the permanency of the communities faithfulness, caliphate and opinions about Islam are listed. Although there are a lot of pleadings extended in the palace at the beginning of 1880?s and 1890?s, there has been a big decrease from 1900?s. Cevdet Pasa, Said Pasa, Kamil Pasa, Sakir Pasa, Nusret Pasa, Saffet Pasa, Münif Pasa are the people who extended the most of the plaedings. II. Abdülhamit who struggled to protect the government during his authority of 34 years, made a lot of reforms in this period beginnig with education. In the pleadings the dragging parts of the government and the solutions were shown and tried to apply these solutions.