Su Simgeciliği ve İlahi Dinlerde Arınma
Symbolism of Water and Purification in Divine Religions
- Tez No: 208565
- Danışmanlar: Y.DOÇ. HAMZA KARAOĞLAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Tarih, Religion, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Felsefe ve Din Bilimleri Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Dinler Tarihi Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Su olmadan hayatın devam ettirilmesinin mümkün olmayısı, ona tüm dinlerde bir sekilde kutsiyet atfedilmesine, yasam kaynagı olarak görülmesine ve ona bir takım sembolik anlamlar yüklenmesine sebep olmustur. Pek çok inançta karsımıza çıkan suyun tüm varlıkların kaynagı oldugu düsüncesi, bazılarında suyu tanrılastırmaya kadar gitmistir. Dolayısıyla suya tarihten günümüze önemli fonksiyonlar yüklenmis, su ya da bu sekilde ibadette kullanılmıs ve kutsanmıstır. lahi dinler alarak tasnif edilen Yahudilik, Hıristiyanlık ve slamiyet'te ise su yenileyici ve arındırıcı niteligiyle ritüellerin ayrılmaz bir parçası olmustur. Aynı zamanda söz konusu dinlerin kutsal kitaplarında da belirli bir yere sahip olan su, onların inanç yapılarının ortaya konmasında önemli bir fenomen olmustur.
Özet (Çeviri)
Because of being the only unique element for the life, water has been attributed a holiness in all religions, it has been regarded as the source of life and has been given different symbolic meanings. The thought that regards water as the source of existences, which appeared in most of religions, caused to deify water in some religions. Consequently, water has been attributed important functions from the history to the present and it has been sacred and used in worship. As for in Islam, Christianity and Judaism which are classified as divine religions, water has been an inseparable part of rituals with its refreshing and purifying feature. At the same time water has a great part in the holy books of mentioned religions and ıt has been an important phenomenon which brought up the belief strucrture of these religions.