Salnamelere göre Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Bilecik
According to annuals, Bilecik's condition at the last period of Ottoman State
- Tez No: 208569
- Danışmanlar: PROF.DR. ALİ SARIKOYUNCU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
Bu çalısmanın amacı; Salnamelere göre Osmanlı Devleti'nin son dönemlerinde Bilecik'in sosyo-ekonomik durumunu aydınlatmaktır. Osmanlı Tarihinin en önemli alanlarından biri Osmanlı sehirlerinin sosyal tarihidir. Sehirlerinin sosyal tarihi ülke ve devletlerin sosyal gelisimini, gelir durumunu demografik yapısını ortaya koyan önemli bir göstergedir. Osmanlı Devleti'nin isleyisini ve sosyal yapısını anlayabilmek için Osmanlı sehirlerinin sosyo-ekonomik yapıları incelenmelidir. Sehir arastırmacılarının en önemli kaynakları süphesiz arastırma yapılan devre ait kronikler, resmi ve özel kaynaklardır. Dolayısıyla bu kaynakların arastırmacılarla iyice tetkik edilmesi gerekmektedir. Anadolu sehirlerinin yapıları, tipleri birbirlerine benzer özellikleri tasıdıkları, yapılmıs çalısma ve arastırmalardan anlasılmaktadır. Tipik bir Anadolu sehri olan Bilecik, Anadolu'nun bilinen uygarlıklarından Osmanlı'ya ve günümüze uzanan yolda birçok olaya ve döneme tanıklık etmistir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to bring out the social and economical situation of Bilecik according to annuals at the last period of Ottoman State. One of the most important field of Ottoman history is the social history of Ottoman cities. Social history of Ottoman cities is an importat indicator of country and states which shows their social development income statues and demogratic conditions. To understand the managment and social structure of the Ottoman State, the socio-economic structure of those cities should be analyzed. Undoubtfully, the most valuable source of city researchers is written source and special sources which belongs to recorded time. So that, these sources should be analyzed by the researchers carefully. Those searches give idea to us about the structure of the Anatolian cities, buildings and similiarly of them. A typical Anatolian city, Bilecik withnessed very events from known civilization of Anatolia to Ottoman and until nowadays.