İlköğretim öğrencilerinin akademik ve sosyal durumlarına ilişkin bilgilerin ınternet üzerinden iletilmesine yönelik görüşler (İnönü Vehbi Koç ilköğretim okulu örneği)
The asseement of publishing the inside school academic and social behaviours of the fifth grade elemanary school's students over the internet (a case study of İnönü Vehbi Koç ilköğretim okulu)
  1. Tez No: 208570
  2. Yazar: DERYA BAYHAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. NİLÜFER ÖZABACI, DOÇ.DR. SELAHATTİN TURAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Endüstri ve Endüstri Mühendisliği, Industrial and Industrial Engineering
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
Internet kullanımının yaygınlasması yerlesik her sistemi etkiledigi gibi egitim sistemini de çok boyutlu olarak etkilemistir. Internet, egitimi okula dayalı olmaktan farklı kılarak, okul dısı ortamlarında ögrenme merkezi olabilecegi fikrini kuvvetlendirmistir. Bu anlamda, evde ve okulda internet kullanan ilkögretim ögrencilerinin, interneti nasıl kullandıkları ve internetin okul içi sistemi nasıl etkiledigi önem kazanmıstır.Bununla birlikte, okul bünyelerinde kurulmaya baslanan e-okul sistemi, okul-veli-ögrenci iliskisine yeni bir boyut kazandırmıstır. Ögrenci ve veliler, ögrencilerin okul içindeki akademik ve sosyal durumlarını internet ortamında takip edebilir olmuslardır. Bu arastırmada, ilkögretim 5. sınıf ögrencilerinin okul içi durumlarına ait bilgilerin internet aracılıgıyla iletilmesi ile ilgili; ögrencilerin, ögretmenlerin ve velilerin görüslerinin ortaya çıkarılması amaçlanmıstır. Arastırma 2006-2007 yılı bahar dönemimde Eskisehir ili nönü ilçesi Vehbi Koç lkögretim Okulu'nda gerçeklestirilmistir. Arastırma verileri, nitel arastırma yöntemlerinden yarı yapılandırılmıs görüsme teknigiyle toplanmıstır. Veriler, içerik analizi yoluyla çözümlenmistir. Bu çalısmanın en önemli bulgusu sudur; Internet aracılıklı geribildirim sistemi, okul-ögrenci ve veli arasında var olan iletisim sürecinde zaman ve mekan sınırlarını ortadan kaldırmaktadır.
Özet (Çeviri)
The wide use of internet has effected all educational systems in Turkey and around the world. Internet has supported the idea that education does not depend only on school and the environment outside the school can also be a place for eduacation. Therefore, the way how the students use internet and how internet effects the system inside the school has become more important. On the other hand, the recent use of the e-school system has contributed a new dimension to school-parentstudent relationship. The students and the parents have been able to follow the academic and social proceedings, via internet. The aim of this study was to examine the students?, teachers? and parent?s opinions about informing 5th grade elementary school students via internet. This syudy was carry out at Vehbi Koç lkögretim Okulu, in Eskisehir in the academic year of 2006-2007. Data were collected via interviev tecnique. The most important finding of this research is that; the system of feedback by Internet removes time and place limits in comunucation process among scholl, student and parent.