Kurumlar vergisi kanunu açisindan anonim şirketlerde birleşme ve bölünme
The merger and split off at the joint stock companies according to corporate tax code
- Tez No: 208596
- Danışmanlar: PROF.DR. NİHAL SABAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 350
Özet
Küreselleşme süreci öncesinde ekonomiler bir devletin siyasi sınırları içerisinde yer alırken şimdi devletler adeta ekonomilerin içerisine sıkıştırılmış durumdadır. Piyasaların bütünleşmesi şirketleri küresel rekabet içine sokmuş, küreselleşmenin sermayeye kazandırdığı hareket kabiliyeti ise, ülkeleri daha çok sermaye çekebilmek için daha uygun yatırım ortamları yaratma arayışına yöneltmiştir. İlk bakışta ülkelerin rekabet gibi gözüken vergi rekabeti gerçekte küresel düzeyde şirketlerin rekabetinin bir yansımasıdır. Sermaye hareketlerinin bu dinamik özelliği nedeniyle daha uygun yatırım ortamlarını sadece istikrarlı ekonomi, pazar genişliği, yüksek karlılık gibi tanımlarla kavramak mümkün değildir. Sermayenin hareketine, akışkanlığına izin veren şirket yapıları da giderek uygun yatırım ortamlarının bir özelliği hatta şartı haline gelmektedir. Bu süreçte diğer şirketlerle kolay bütünleşme, kolay ayrışma özelliğine sahip esnek yapılar daha çok tercih edilmektedir. Bu çerçevede anonim şirketler açısından, yeniden yapılandırma modellerinden birleşme ve bölünmelerin, özel hukuktan vergi hukukuna bütüncül bir yaklaşımla incelenmesi çalışmamızın konusunu teşkil etmektedir. Çalışmanın bölüm başlıkları şu şekildedir; Giriş, (1) konunun tanıtımı amacıyla sistemin temel kavramları olan birleşme ve bölünme kavramları, benzeri kavramlar ile ilişkileri, incelenerek açıklanmaya çalışılmıştır. Birinci Bölüm, (2) Tarihçe'de birleşme ve bölünmenin Amerikan, Avrupa ve Türkiye'deki tarihsel gelişimleri incelenmiştir. İkinci Bölüm'de, (3) Çeşitli Hukuk Sistemlerine Toplu Bakış başlığı altında birleşme ve bölünme konusunda Amerikan Hukuku, Avrupa Birliği Hukuku, Mehaz İsviçre Hukuku düzenlemeleri incelenmiştir. Üçüncü Bölüm'de, ise, Birleşme ve Bölünme Özel Hukuktan/Vergi Hukukuna Bütüncül Bir Tasarım başlığı altında (4) Birleşme ve (5) Bölünmeler, Türk Ticaret Kanunu, Sermaye Piyasası Kanunu ve Bankalar Kanunu, Kurumlar Vergisi Kanunu ve ilgili diğer vergi kanunları açısından incelenerek değerlendirilmiştir. Sonuç kısmında, (6) sistem değerlendirmesi yapılarak, öneriler getirilmeye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
Even though an economy has been taken place within the political limits of a government before globalization, today governments were congested inside of economy. Integration of the markets has caused the companies enter into global competition and the earned mobility of the capital with globalization, has oriented the companies to create more available investment invironments in order to ontain more capital for their countries. In actual fact, the Tax Competition which seems to be countries competition at first appearance is a reflection of the companies competition. It is not possible to comprehend the appropriate investment environments with definitions such as stable economy, market wideness or high profitability by reason of the dynamic characteristic of the capital movements. A company structure which allows the capital movement and fluidity has started to become a feature and even more a essential condition for the appropriate investments environments. In this process, flexible structures which have a characteristic of easy integration and easy resolution with the other companies are more preferred. In this context, analysis of the restructuring models of merger and split-off in joint stock companies, in a holistic approach from Civil Law to Tax Law constitutes the subject of this study. The section titles of this study are as below: In Preamble, (1) the basic conceptions of the system which are merger and split-off has been explained by means of analyzing the similar conceptions in order to make the definition of the subject matter. In First Section, (2) the historical developments of the merger and split-off in America, Europe and Turkey have been examined. In Second Section, (3) legal arrangements of American Law, European Union Law and source Switzerland Law has been examined regarding the merger and split-off under the heading of ?Overview on Miscellaneous Legal Systems? . In Third Section, mergers and split-off have been evaluated by means of analyzing the Turkish Commercial Code, Capital Board Law and Banking Law, Corporate Tax Law and other relevant tax laws under the heading of ?A Holistic Concept of Merger and Acquisition from Civil Law to Tax Law?. In Conclusion Section, (6) suggestions have been made by making the system evaluation.