Anonim ortaklıkların kuruluşu
Settelment of assosiatons
  1. Tez No: 208597
  2. Yazar: ERİKA BİTON
  3. Danışmanlar: PROF.DR. MERİH KEMAL OMAĞ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Bankacılık, Hukuk, Sigortacılık, Banking, Law, Insurance
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 264
Özet
Ortaçagda ortaya çıkan ve ticari amaç tasıyan tüzel kisiler 16.17. yüzyılda geliserek modern anlamda anonim ortaklıkların ilk örneklerini ortaya çıkarmıstır. Yasanan gelismeler sonucunda ortaya çıkan bu ortaklıklar kisiligi, sahsi varlıgı önem arz etmeyen ve kar amacı ile hareket eden pay sahibi varlıgına ve sermaye birikimini saglayan ortaklık biçimine dayanır. Bu ortaklıkların kuruluslarını inceledigimiz tezimizde ilk bölümde genel açıklamaları, islem ve asamaları, ikinci bölümde kurulusta yapılan islemleri, ortaklıgın kurulamaması, kurulustan dogan sorumluluk, 3. bölümde genel kurulus hükümlerinden farklı ortaklıkları, dördüncü bölümde ise Avrupa Birligi mevzuatı, üye ülke uygulamaları ve Avrupa Sirketi ele alınmıstır. Ayrıca ilgili bölümlerde Türk Ticaret Kanunu Tasarısı ele alınmıs mevcut durumdan ayrıldıgı noktalar belirtilmistir
Özet (Çeviri)
Legal entities with a commercial aim have been known from the middle ages, and they have been developed in 16th and 17th centuries and became the first examples of the modern associations. With developments associations became an entity which the founder?s individuality has no importance, and the founders have a motive of gaining profits. The corporation is based on the capital deposition. We have reviewed the settlement of those corporations. In the first chapter we have explained the issue in general terms, and mentioned the operations, and transactions. In the second chapter we have reviewed the transactions, non settlement of the corporation, the liability of the settlement, in the third chapter the differences of the special associations from the general terms of settlement, and in the fourth chapter we have mentioned the European Union?s current law, the member state practices and the Societé Anonyme. Moreover we have mentioned the Draft Turkish Commercial Code, and the differences from the present code.