Türk Ticaret Kanunu ve Sermaye Piyasası Kanunu açısından hisse senetleri, hisse senetlerinin ihraç ve halka arzı
Stocks issue and public offers under Turkish commercial code and capital market code
  1. Tez No: 73895
  2. Yazar: HAYRETTİN ÇAĞLAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. KEMAL ÇEVİK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 1998
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Gazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Özel Hukuk Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Ticaret Hukuku Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 132
Özet
119 ÖZET Hisse senetleri menkul kıymetler içerisinde en geniş yeri işgal eden kıymetli evraktır, özellikle son yıllarda sermaye piyasasının gelişmesi ülkemizde de hisse senetlerinin önemini hayli artırmıştır. Hisse senetleri sermayesi paylara bölünmüt ve karşılığında kıymetli evrak çıkarabilen anonim ortaklık veya sermayesi paylara bölünmüş komandit ortaklıkların, yasal şekil şartlarına uymak koşuluyla çıkardıkları, belirli ortaklık sermayesine katılma payını temsil eden senetlerdir. Anonim ortaklıklarda ve sermayesi paylara bölünmüş komandit ortaklıklarda payı temsil eden hisse senetleri payın tedavülünü kolaylaştırdıkları gibi bazı hallerde şirketin kuruluşundan başlanmak üzere özkaynak niteliğinde finansman sağlayan araçlardır. Menkul kıymetlerin tipik bir örneğini teşkil eden hisse senetlerinin şekli hem TTK m.413'de hem de Ser.P.K ve ilgili tebliğde açıkça hükme bağlanmıştır. Ayrıca hisse senedinin çeşitli başlıklarla ayrımlara tabi tutulması da mümkündür. Bu ayrımlardan hamiline ve nama yazılı oluşlarına göre yapılanı konunun incelenmesinde kolaylık sağlamaktadır. Hisse senetlerinin devri de yine hamiline veya nama yazılı oluşuna göre farklılıklar arz eder. Hamiline yazılı hisse senetleri kolay devri sayesinde yoğun şekilde kullanılmaktadır. Hisse senetlerinin rehni mümkün olduğu gibi hamiline yazılı olanların rehni için teslimi de şarttır. Ayrıca nama yazılı hisse senetlerinin rehni için esas sözleşmede aksine düzenleme bulunmaması gerekir. Hisse senetlerinin bölünmesi ve birleştirilmesi mümkün olduğu gibi ziyaa : uğramaları halinde veya gerekli görülen durumlarda iptali de mümkündür. Hisse senetlerinin ihraç edilmesi ve bunların halka arzına ilişkin şartlar ve yapılması gerekenler kanunda ve ilgili tebliğlerde ayrıntılı olarak düzenlenmiştir. Buna göre sermaye piyasası araçlarını halka arz120 edebilecek olanlar başta anonim ortaklıklar olmak üzere özelliştirme kapsamında olanlar dahil Kamu İktisadi Teşebbüsleri ve mahalli idareler ile bunlarla ilgili özel mevzuatları uyarınca faaliyet gösteren kuruluş, idare ve iletmelerdir. Ancak, sermaye piyasası, kanunun uygulamalarında asıl önemli olan ihraççılar Halka Açık Anonim Ortaklıklarıdır. Bunların ihraç ettikleri hisse senetleri belli şartlarla halka arz edilir ve bunun usul ve şartları tebliğlerde yer almaktadır. Hisse senetlerinin ihraç ve halka arzında en önemli sorunlar hisse senetlerinin ne zaman teslim edileceği ve sermaye artırımı yoluyla hisse senedi ihraç edilmesinde tescilin fonksiyonunun ne olduğu noktasındadır. Hisse senedi alma yasaklarına tabi olmayan alıcıların, bedelini nakden ödeyerek aldıkları hisse senetlerinin fiilen ellerine almaları zorunluluğu son gelişmeler karşısında ortadan kalkmıştır. Kaydi sistem'e geçilmesi ile artık bilgisayar üzerinde alım-satım işlemleri gerçekleştirilebilmektedir.
Özet (Çeviri)
121 ABSTRACT Ordinary share is a valuable document which occupies the largest place withhin securities. The improvement of the capital market in recent years has quite increased the importance of ordinary shares in our country as well. Ordinary shares are the shares that indicate the rate of participation in some partnership capital. This partnership capital is determined by according to the legal provisions corporations whose capital is divided in to shares and which can put out valuable documents in return or by partnerships an commandite whose capital is again divided in to shares. In corporations and partnerships an commandite the capital of which is divided Into shares, ordinary shares facilitate the circulation of the share and are in some cases, the means that provide financing as a primary source starting from the foundation of the company. The method of ordinary shares which form a typical example of the securities is clearly determined as a provision in TTK m.413, in Ser P.K. and the related notification. Besides, ordinary shares can be classified under various titles. The classification which is made according to distinction between bearer bonds or registered shares facilitates the examining of the issue. The transfer of the ordinary shares also has different features according to their being registered shares or bearer bonds. Bearer bonds are intensely used due to their easy transfer. The lien of ordinary shares is possible and for the lien of bearer bonds, their delivery is needed. Besides, for the lien of the registered shares, no contrary arrangement should take place in the contract. Ordinary shares can be divided or combined. Their cancellation is also possible in case of loss or in necessary cases.122 The necessary conditions related to the exportation of ordinary shares and their supply to the public are arranged in detail by law and the related notification. According to this arrangement, the ones which can submit their means of capital market to the public are firstly corporations and the state economic enterprises including the ones under privatization, local administrations and establishments, administrations and companies which operate according to the related private legislatures. But the most important exporters in the application of the capital market law are Public Corporations. The ordinary shares which they export can be submitted to the public under certain conditions and the necessary method and conditions for this application is stated in notifications. The most important problems in the exportation of the ordinary shares and their submission to the public are when they will be delivered and what the function of registration is in the exportation of ordinary shares via an increase of capital. The obligation of the purchasers who are not exposed to the inhibition of taking ordinary shares to de facto take control of the ordinary shares which they obtained by paying for their value has been abolished due to recent developments. Due to the Recording System, buying and selling transactions are carried out with computers.