Uluslararası marka tescili
International trade marks
- Tez No: 208601
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. TAMER PEKDİNÇER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Law
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 114
Özet
Uluslararası marka tescil sistemi; bir anlasma çerçevesinde düzenlenen ve belli bir cografi kapsam gözetmeksizin koruma kapsamının anlasmaya taraf olan ülke ya da örgütlerin tamamı ya da bir kısmı için geçerli oldugu uluslararası sistem olarak tanımlanabilir. Madrid Sitemi kapsam olarak oldukça genis olmanın yanında bu yolu kullanacak olanlara tek bir basvuru yaparak birden fazla ülkede etkin, ucuz ve çabuk elde edilebilir bir koruma sunan baslıca uluslararası marka tescil sistemidir. Madrid Sistemi iki ayrı ama birbiriyle yakından iliskili anlasmadan olusmaktadır. Bu anlasmalar ?Markaların Uluslararası Tesciline liskin Madrid Anlasması? (Madrid Anlasması) ve ?Markaların Uluslararası Tesciline liskin Madrid Anlasması le lgili Protokol? (Madrid Protokolü)'dür. Madrid Anlasması ve Madrid Protokolü birlikte ?Madrid Sistemi? olarak adlandırılmaktadır. Anlasma ve Protokol'e taraf ülkeler ise ?Madrid Birligi? olarak adlandırılan özel bir birlik olusturmaktadırlar Madrid Sistemi, birbirinden farklı marka tescil sistemlerine sahip birçok ülkenin yerel ofislerine yapılacak birden fazla basvuru yerine, markasını birden fazla ülkede tescil ettirmek isteyen marka sahibinin, kendi ülkesinde elde ettigi tescilden sonra, Uluslararası Büro'ya yapacagı tek bir basvuru ile markasının korunmasını istedigi ülkelerde koruma elde etmesini saglayan bir uluslararası marka tescili sistemi olusturmustur.
Özet (Çeviri)
The international trademark registration system could be defined as an international system basing on an agreement and conferring a valid protection for all or some of the countries and the organizations party to this agreement without any geographical extent. In this regard, not only does the Madrid System have a wide usage around the world, but it is also the primary international trademark registration system which offers a trademark owner the possibility to have his trademark protected in several countries in a low-priced and quick way by simply filing one application directly with his own national or regional trademark. The Madrid system comprises two separate but closely related treaties; the ?Madrid Agreement Concerning the International Registration of Marks? (Madrid Agreement), and the ?Protocol Relating to the Madrid Agreement Concerning the International Registration of Marks? (Madrid Protocol), which are usually referred to, in combination, as ?The Madrid System.? The countries to party to this agreement and to the Protocol are usually referred to as ?The Madrid Union?. The Madrid System provides a centrally administered system of obtaining a bundle of trademark registrations in separate jurisdictions instead of seeking protection separately in each individual country or jurisdiction of interest, whereby the system offers a trademark owner the possibility to have his trademark protected in several countries by simply filing one application through his own national or regional trademark office to International Bureau, but of course, after having a right to protection in his own country.