Markaların ulusal ve Madrid Protokolü uyarınca uluslararası tescili
The national and the international registration (under the Madrid Protocol) of trademarks
- Tez No: 383542
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER ÖZKAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, İşletme, Law, Business Administration
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Ticaret Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Uluslararası Ticaret Hukuku ve Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 123
Özet
556 sayılı Kanun Hükmünde Kararname'de marka tescil sürecine detaylı olarak yer verilmiş olmasına karşılık, marka ve tanınmış marka tanımı gibi önemli kavramlara yer verilmemiş olması sebebiyle bu hususlar doktrinde yorum farklılıklarına sebep olmuştur. Bu doğrultuda, eksikliklerin tamamlanması ve markaların kanun ile korunması için çalışmalar başlatılmış ve Markalar Kanunu Tasarısı oluşturulmuştur. Ancak; bahse konu tasarı yıllardan beri gündemde olmasına karşın hala yürürlüğe girmemiştir. Öte yandan, günümüzde uluslararası ticaretin yaygınlaşması, haberleşme, teknoloji ve ulaşımdaki gelişmelerin bir sonucu olarak markaların, ulusal düzeyde korunması yetersiz kalmıştır. Bu nedenle ülkeler, vatandaşlarına ait markaların uluslararası ticari alanda olası tecavüzlere karşı korunabilmesi ve bu doğrultuda uluslararası ticaretin marka hakkı ihlalleri ile sekteye uğramaması için anlaşmalara varmışlardır. Bu anlaşmalarla, en azından anlaşma üyesi ülkelerde markaların korunması sağlanmış ve tek başvuru ile üye ülkelerde tescilin mümkün kılınması ile zamandan tasarruf sağlanmıştır. Bu çalışmada marka kavramı ve markaların Türkiye'de tescil süreci konusunda yürürlükteki mevzuat ve Marka Kanun Tasarısı karşılaştırılarak irdelenmiş, konu, doktrin ve Yüksek Mahkeme kararları çerçevesinde incelenmiştir. Markaların uluslararası tescili hususunda ise, uluslararası alanda en çok tercih edilen marka tescil sistemi olan Avrupa Birliği Topluluk Marka sistemi ile Madrid Protokolü sistemi ayrı ayrı ele alınarak, uluslararası hukuki metinler çerçevesinde uygulamaya yönelik pratik bilgiler aktarılmıştır.
Özet (Çeviri)
In Turkey, trademarks are registered under the Decree no. 556. Although the above mentioned decree describes the trademark registration process in detail, it does not define such basic notions as trademark and well-known trademark, so that it leads to different interpretations in terms of doctrine. To solve this problem and to ensure the trademarks to be protected under a law, the Parliament developed a draft Trademark Law. However, this draft was reviewed for years but it still has not been passed. On the other hand, modern international trade, communication, technology and transportation means weakened the national level protection of trademarks. Therefore various countries entered into conventions to protect trademarks owned by their nationals against violation at international business platform and to prevent international trade from being disrupted by such violation. The conventions in question protect trademarks at least in the member countries, and the fact that they allow trademarks to be registered upon a single application in the member countries saves time. In this study, the notion of trademark and the registration of trademarks in Turkey were reviewed by comparing the applicable laws with the draft Trademark Law. As to international registration of trademarks, this article reviews the most preferred trademark registration system i.e. European Union Trademark System and Madrid Protocol separately and provides information about practice in accordance with international legal documents.