Ticarî araçlarda uluslararası pazarlama ve satış stratejileri: Türkiye otomotiv sektöründe bir uygulama
International marketing and sales strategies for commercial vehicles : an application in Turkish automotive sector
  1. Tez No: 208607
  2. Yazar: MEHMET ÖZGÜR İNCİ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. ÖMER BAYBARS TEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 552
Özet
Hızla küreselleen dünya düzeninde ?yerel pazar? kavramı büyük bir hızla yok olmakta ve yerel firmalar, küresel iletmelerle devamlı bir rekabet ortamında bulunmaktadırlar. Bu dorultuda etkin uluslararası pazarlama ve satı yönetimi, yerel ve küresel firmaların faaliyetlerini devam ettirebilmeleri için hayati önem taımaktadır. Daha ucuz, daha hızlı ve daha kaliteli üretim yapabilen rekabetçi üreticilerin ortaya çıkmasını salayan teknolojilere dünya genelinde ulaılabilir olması dünya ekonomisini etkilemi, günümüzde ekonomi küresellemitir. Firmaların, satı ve kârları arttırması, dünya pazarlarından pay alması, iç pazara olan baımlılıı azaltması, pazar dalgalanmalarını dengede tutması, fazla üretim kapasitesini satması, rekabet gücünü arttırması, istihdam yaratması ve dı ticaret açıının azalmasına yardımcı olması için uluslararası pazarlama ve satı faaliyetlerinde bulunmaları önem arz etmektedir. Türkiye otomotiv sektörü de dünyadaki küreselleme akımından büyük ölçüde etkilenmitir. Özellikle 1990'lı yıllardan itibaren Türkiye'de büyük otomotiv yatırımları gerçeklemitir. Özellikle Türkiye ticarî araç pazarının firmanın büyük miktarlarda yatırım yapmasını salamıtır. Bu durum, Türkiye'deki yerli üretimin hızlı bir ekilde artmasına, pazarın hızla doygunlua ulamasına ve iç piyasadaki rekabetin iddetlenmesine neden olmutur. Ticarî araç üreticilerinin, bu artlar karısında satı ve karlarını arttırmaları ve fazla üretim kapasitelerini satabilmeleri için yurtdıı pazarlara açılması bir zorunluluk haline gelmitir. Bu kapsamda, Türkiye'de faaliyette bulunan ticarî araç üreticisi firmaların etkin uluslararası pazarlama ve satı faaliyetlerinin önemine istinaden Türkiye otomotiv sektöründe bir uygulama yapılmıtır. Anahtar Kelimeler : 1) Uluslararası Pazarlama 2) Uluslararası Satı 3) Uluslararası Pazarlama ve Satı Stratejileri 4) Ticarî Araç 5) Türkiye Otomotiv Sektörü
Özet (Çeviri)
In the era of globalizing new world order, ?local market? concept has been disappearing and local firms have been involved in a continuous competitive environment with global firms. Accordingly, effective international marketing and sales management has vital importance for local and global firms to carry on their activities. As it?s globally accessible to the technologies that create rivals realizing cheaper, faster and higher quality production affected the world economy; thus today economy became global. It is important for firms to be involved in international marketing and sales activities, in order to increase their sales and profits, take market shares from world markets, decrease their dependence to local markets, balance market fluctuations, sell their excess production capacity, increase their competitiveness, create employment and facilitate decrease of foreign-trade deficit. Turkish automotive sector has been largely affected from the globalization trend. Especially since 1990s, big automotive investments has been realized in Turkey. Especially the size of Turkish commercial vehicle market and its openness to development caused many commercial vehicle producer firms make big investments in Turkey. These investments caused high increase in local production, fast market saturation and intensive local market competition. Under these circumstances, penetration in international markets is a necessity for commercial vehicle producers, in order to increase their sales and profits and sell excess production capacity. In this context, based on the importance of effective international and sales activities of commercial vehicle producers in Turkey, an application has been realized in Turkish automotive sector. Key Words : 1) International Marketing 2) International Sales 3) International Marketing and Sales Strategies 4) Commercial Vehicles 5) Turkish Automotive Sector