The significance of the function of education in human resources in creating difference and superiority for the organization
Bir organizasyon için rekabette üstünlük yaratmada insan kaynaklarının eğitim fonksiyonunnun önemi
  1. Tez No: 208626
  2. Yazar: GAMZE AKAN
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, İşletme, Public Administration, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 165
Özet
Günümüzde firmaların vahsi rekabet ortamında varlıklarını korumaları ve üstünlük saglayabilmeleri; bilinen ve uygulana gelen; rekabet sartlarında ayakta kalma; stratejilerinden farklı bir yapıyı ve uygulamayı gerekli kılmaktadır. Teknolojinin hızla gelismeye devam etmesi, rekabetin siddetlenerek artması, müsteri beklentilerinin hızla degismesi, bilgi teknolojilerinin geliserek, bilgi iletisim, ag sistemlerinin kurulması ile birlikte, bilginin en önemli rekabet üstü bir deger yarattıgı bu süreçte, isletmelerin var olabilmesi için sürekli degisime ve gelisime adapte olabilmesi gerekir. Bilginin giderek sermaye ve zenginlik yaratan stratejik kaynak haline gelmekte oldugu ekonomik ve toplumsal anlayıs, isletmelere ciddi sorumluluklar yüklemektedir. Bir isletmenin bilgiyi özümsemesi ve kullanabiliyor olması firma içerisinde çalısan personelin bu bilgi birikimine sahip olması ile gerçeklesmektedir. Bu nedenle firmalarda her birimi olusturan ve her kaynagın kullanıcısı ve sahibi olan insan kaynagının degeri ve insan kaynagının gelistirilmesine yönelik çalısmalar ve egilimler her geçen gün önemini arttırmaktadır. Bu çalısmada; rekabette üstünlük saglamada insan kaynaklarının egitim fonksiyonunun yeri ve önemi gelismekte olan bir sektörümüz olan Mobilya sektörü açısından degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
Nowadays its getting harder for the organizations to survive in the fierce competitive environment. So they should apply some other strategies to protect their place in sector and also to create differences and superiority against the other competiters. As technology continues to develop rapidly, competition gets fiercer, consumer expectations change, information technologies gets widespread , communication and network systems are founded and information creates a superior value. Organizations have to change and adapt continuously to maintain their existence. The new economic and societal perspective, in which information becomes a strategic resource which creates capital and richness, gives organizations serious responsibilities. For the organization to adopt and use an information, the personnel ,working in the organization, should have the knowledge of this organization. Thus, The studies and tendencies towards the development of the human resources and its values, which influences every unit in the organization, become more significant everyday. In this study; the significance of the functıon of educatıon on human resources in creatıng dıfference and superıorty for the organızatıon has been inquired in the developing Furniture sector.