İnsan kaynakları yönetiminde eğitimin kurum imajının sürekliliğinin sağlanmasındaki rolü ve bir uygulama
The role of training to yield the continuity of corporate image and its application in human resources management
- Tez No: 208635
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AHMET TUĞRUL SAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 143
Özet
Bu tez çalısmasında insan kaynakları uygulamalarında önemli bir yere sahip olan egitimin kurum imajının sürekliliginin saglanmasındaki rolü üzerinde durulmustur. Bu amaçla ABC Kargo Servisi A.S.'de yapılan egitimler incelenmis ve kurum imajı analizi yapılmıstır. Günümüzde isletmelerin ayakta kalabilmeleri, kâr elde edebilmeleri ve varlıklarını sürdürebilmeleri için, isletme içinde veya dısında iyi bir imaja gereksinim duymaktadırlar. Toplumun gözünde bir isletmenin olumlu bir imajı yoksa, o isletme ne kadar kaliteli mal ya da hizmet üretirse üretsin, uzun vadede pazarda ve toplumda varlıgını sürdürmesine imkân yoktur. Bu yüzden isletmelerde kurum imajını olusturacak ya da devamını saglayacak egitimli ve bilinçli çalısanlara ihtiyaç duyulmaktadır. sletmeler yogun rekabet ortamında basarılı olabilmek için kendilerini sürekli olarak gelistirmek ve yenilemek zorundadırlar.
Özet (Çeviri)
This thesis work focuses on the role of training to yield the continuity of organisation's image which has an important role in human resources applications. With this aim, the training work held in ABC Cargo Services was investigated and organisation's image analysis was performed. In today's business world, organisations should hold a strong image in order to be able to stand a chance, to make profit and to survive. If the organisation doesn't hold a positive image in society's point of view, that organisation cannot stand a chance to survive in the long run no matter hom much quality it offers in its products or services. For that reason, organisations need trained and conscious employees who form and continue organisation's image. To be successful under strong competition, organisations should constantly improve and renew themselves.