Roma hukukunda tahkim
Arbitration in Roman law
  1. Tez No: 208708
  2. Yazar: İPEK SEVDA SÖĞÜT
  3. Danışmanlar: DOÇ. PERVİN AYAZLI SOMER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hukuk, Law
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hukuk Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Tahkim, toplumun yargı kurumunun ayrılmaz bir parçası haline gelmistir. Günümüzde içerikleri geregi, tahkim usulünü gerektiren sorunlar bulunmaktadır. Elbette hakem yargılaması, yeni bir fikir degildir. Roma tahkiminin tarihi, uzun bir dönemi ve genis bir cografi alanı karsılamaktadır. Böylece cumhuriyet döneminin basından, MÖ. 6.yy'ın sonuna kadar, Roma mparatorlugu'nun her yerine yayılmıs ve günümüz hukukunu etkilemeye devam etmistir. Anlasıldıgı kadarı ile Romalılar da, mümkün olabildigince, tahkim ile ilgili idiler. Günümüzde oldugu gibi o devirde de ihtilaflar daha çok, aile, malvarlıgı, miras, satım, kiralama, ödünç, sirket ve haksız fiillerden kaynaklanmakta idi. Roma tatbikatı büyük çogunlukla günümüzdeki gibi olmakla birlikte, özellikle yargılama yetkisi bakımından günümüz hukuku, Roma hukukunun tahkim anlasması (compromissum)'na dair hakem yargılaması kurallarına tabi bulunmaktadır. Diger taraftan,gelecekteki ihtilafları hakem yargılamasına tabi kılmak bakımından, modern tahkim uygulaması ile aralarında büyük bir fark da bulunmaktadır. Bu çalısma ile tahkimin kökeni ve dolaylı olarak modern hukuklar üzerindeki etkileri, göz önüne serilmektedir.
Özet (Çeviri)
Arbitration becomes a necessary complement to the judiciary structure of a community. Nowadays there are cases which by their nature call for the processes of arbitration. Of cours, the idea of arbitration is no new idea. The history of Roman arbitration covers a long period and a vast geographical area. So that, from the begining of the republic till at the end of the sixth century BC, it spread to every part of Roman empire and continues to influence today?s law. Apparently, the Romans were a lot like us, as far as arbitration was concerned. Then as now, conflicts arose more often in matters involving family, property, inheritance, sales, leases, loans, partnerships and torts. Roman practice was much like ours today, particularly in those jurisdictions whose arbitration law followed the Roman law on compromissum. On the other hand, there is a major difference between ancient and modern arbitration practice on agreements to arbitrate future disputes. With this study the source of arbitration and by implication, their effects on modern law are set out.