Belediyelerde yönetime katılım ve bir yönetime katılım tekniği olarak bilgi edinme hakkı
Taking part in municipilities government and obtaining information right as a participating technique for government
- Tez No: 208715
- Danışmanlar: DOÇ.DR. RECEP BOZLAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Hukuk, Kamu Yönetimi, Law, Public Administration
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Sanayi toplumundan bilgi toplumuna geçildigi günümüz dünyasında, her alanda oldugu gibi düsünce biçimi, dolayısıyla da toplumsal yasam alanında da köklü degisimler yasanmaktadır. Köklü degisimlerin yasandıgı alanlardan biri de yerel yönetimlerdir. Bu sebepten ötürü, yerel halkla iç içe olan yönetimlerin yerel halka karsı sorumluluklarını yerine getirmeleri büyük bir önem tasır. Bunun yanında, sorumlulukların yerine getirilmesi, sorunların yerinde tartısılması, yerel politikaların belde halkı ile beraber belirlenmesi gibi kent yönetimine katılım sürecinde, yerel yönetimler önemli islevlere sahiptir. Yönetime katılım, siyasal sosyalizasyona ve yurttasların siyasal sistemin bir parçası olmalarına imkan saglar. Böylece, seffaf politika ve uygulamalarla hedeflenen amaçlar gerçeklestirilir ve özgürlükçü, çogulcu, sivil demokratik degerlere sahip bir toplum yapısı gelisir. Yönetime katılım olgusu öncelikli olarak yurttasların katılım bilincine sahip olmalarını gerekli kılmaktadır. Katılımda gerekli olan bilgiye sahip olabilmek veya yönetsel alandaki bilgilere ulasabilmek için bireylere tanınan bilgi edinme hakkı, yönetimin denetlenmesini saglamak açısından vazgeçilmez bir nitelik tasımaktadır. Yerel yönetimler, yönetime katılım ve bilgi edinme hakkı ekseninde gelisen bu çalısmada, bireyin yönetim karsısındaki durusunu belirleyerek, kendisine tanınan hakların bilincinde olarak ve sahip oldugu temel haklardan, özellikle de bilgi edinme hakkından yararlanarak bilissel bir hazırlık içinde yönetime katılımını incelendi. Ayrıca, bir yönetime katılım teknigi olarak bilgi edinme hakkı, bu hakkın yönetime katılımdaki rolü, siyasal ve sosyal alandaki kazanımları ve Bilgi Edinme Kanunu farklı yönleriyle incelendi.
Özet (Çeviri)
Nowadays there are fundamental transformations not only about the form of thought, but also in the area of social life, in our world in which we pass the information community from the industry community. Social goverments are one of the area that have transformation with the help of local goverments the individual gets the posibility of taking role in the management by using the different participations canals presented to himself. With this way, any determined group can not obtain the goverment, different groups can express themselves in the goverment. Participation to management provides possibility to politic sociolization and give chance to people to become one of the part of politic system. By this way we can reach the aim targeted by the confess politic and applications and there will be a social structure has independence, pluralist and civil democracy. Participation to government firstly requires the consciousness of citizen about participation. Freedom to attain information presented to individual for getting the necessary information in participation or for gaining infomation in the executive area. In this thearetical study that developed with the understanding of the local government, participation to management and freedom to attain inormation the participation of individual by using the basic rights he has, especially the freedom to attain information and by determing the attitude of individual against the goverment and by being consciousness of the basic rights he has are examined. In addition, the freedom to attain information as one of the technique of participation to management and the role of this freedom in participation to management the profits in the social and politic area moreover the freedom to obtain information are examined with is different sides.