Bâkıllâni ve Kâdî Abdülcebbâr'a göre rızık ve ecel problemi
Food and death problem according to Bakillani and Kadi Abdulcebbar
  1. Tez No: 208716
  2. Yazar: FATİH YEŞİLTAŞ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. İLYAS ÇELEBİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Din, Religion
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Ünlü Es'arî kelamcısı Ebu Bekir el-Bâkıllânî ile Mu'tezile kelamcısı Kâdî Abdülcebbâr'ın ecel ve rızık konusundaki görüsleri açısından mukayeseyi konu edinen çalısmamızda her iki müellifin de kendi mezhepleri açısından konuya tartısmalı bir sekilde yaklastıklarını gördük. Bâkıllânî maktulün Allah'ın dilemesiyle daha fazla yasama imkanını kabul etmis, fakat bunun caiz olmadıgını söylemistir. Ayrıca maktulün hayatının uzaması da caiz degildir. Bâkıllânî rızık konusunda ise bütün kulların ve hayvanların rızkının Allah'tan oldugunu, helal olsun, haram olsun O'ndan baska rızık veren hiç kimse olmadıgını bu konuda müslümanların icma içinde olduklarını söylemistir. Yine haramın rızık olmasının nedeninin, Allah'ın onu beden için gıda ve kuvvet kılması oldugunu söylemistir. Mu'tezilî alim Kâdî Abdülcebbâr'a ise maktulün katil tarafından öldürülmemesi durumunda ölmesinin de yasamasının da mümkün oldugunu, maktulün yasamasının onun için salah olması durumunda Allah'ın onu yasatacagını, ölmesinin maktul için salah olmaması durumunda da Allah'ın onu öldürecegini savunmustur. Rızkın kisinin faydalandıgı ve baskasının onu bundan yasaklama hakkının olmadıgı sey oldugunu söylemis, böylece haramı rızkın tanımı içinden çıkarmıstır. Genel olarak rızkı ?mutlak? ve ?muayyen? olmak üzere ikiye ayırmıstır. Kâdî Abdülcebbâr rızkın Allah'tan oldugunu, direkt ya da sebep olmak suretiyle rızkın kulun kudretinde olmadıgını söylemistir. Rızık talep etmenin haram oldugunu savunanların görüslerini tek tek ele alarak incelemis ve deliller göstererek reddetmistir. Kulun helak olma tehlikesi oldugunda Allah'ın onu rızıklandırmasının vacib oldugunu, rızkın kul için ser olması durumunda ise Allah'ın onu rızıklandırmasının haram oldugunu savunmustur. Netice itibariyle ecel konusunda Kâdî Abdülcebbâr'ın, rızık konusunda ise Bâkıllânî'nin daha mutedil bir yol takip ettigini düsünmekteyiz. Bâkıllânî ecel ve rızık görüslerinde daha çok kendi mezhebinin görüsleri çerçevesinde konuyu ele almıs ve Mu'tezile'yi elestirmistir. Kâdî Abdülcebbâr ise kendisi açısından meseleyi ele almıs, görüslerini reddeden herkesi, gerek kendi mezhebinden gerekse de diger mezheplerden olsun elestirmis, zaman zaman da elestiri sınırlarının dısına çıkmıstır.
Özet (Çeviri)
My study on the comparison of well- known Esari theologian Ebu Bekir el-Bakillani?s opinion about death and rizik with Mutezile theologian Kadi Abdulcebbar?s has revealed the fact that both writers approach the subjects contradictorily in terms of their sects (school of thought). Bakillani approves the possibility of victim?s living longer on Allah will, but says that this is not acceptable. Moreover, the continuation of life is not true in that case. When it comes to the subject of food, Bakillani believes that all food is created by Allah for people and animals. He is also in the view that there is nobody who can grant food except for Allah, reminding the agreement among Muslims on this topic. Unlawful things are also food on the basis that Allah creates it as nourishment for the body. On the other hand, Kadi Abdulcebbar, a Mutezile scholar, holds the view that the person who has been attacked could be either alive or death unless there is not such an attempt. Allah would keep him alive on condition that it is for his benefit or bring death to him if not beneficial. He defines food as thing a person benefit from and thing can not be prohibited, so he excludes illegimates from his definition of food. He divides the concept of food into two categories as certain and uncertain rizik. Kadi Abdulcebbar says that rizik comes from Allah and it is not related to people?s omnipotence directly or indirectly. In addition, he refutes the opinion of those who supports that it is unlawful to ask for food after having considered their claims one by one with evidence. 9- He asserts that it is incumbent on Allah to feed creatures if there is any possibility of death whereas it is wrong on condition of its being harmful for them. In conclusion, I suppose that Kadi Abdulcebbar?s views on death are better and Bakillani?s view?s on food are more acceptable. Bakillani studies the subjects in his sect?s limit and criticizes Mutezile. However, Kadi Abdulcebbar uses his own point of view and criticizes anyone refusing his opinions regardless of their sects. He sometimes goes beyond bounds of criticism.