Baas yönetimi altındaki Irak Türkleri
Iraqi Turks under baa'th rule
  1. Tez No: 208738
  2. Yazar: ŞEREF BAĞBOZAN
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. MEHMET VEDAT GÜRBÜZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 148
Özet
Bu çalısma, 1918-2003 arasındaki tarihsel süreç içerisinde Irak Türklerinin içerisinde bulundukları durumlarını, Irak'ta meydana gelen siyasi gelismeler ısıgında incelemistir. Irak'ın, Osmanlı Devleti'nden ayrılmasından itibaren, Iraklı Türklerin günümüze kadar sürecek olan, Türk kimliklerini ve kültürel özelliklerini koruma mücadelesi devam etmistir. Özellikle 1968 darbesinden sonra Irak'ın yönetimini ele geçiren Arap Sosyalist Partisi ve Irak Devlet Baskanı Saddam Hüseyin zamanında devletin uygulamıs oldugu Arap kavmi dısındaki azınlıklara Araplastırma politikasından Irak Türkleri de nasibini almıstır. Tezin esas konusunu da bu dönem olusturmustur. Irak yönetimlerinin ülkedeki azınlıklara uygulamıs oldugu baskıcı politikaları sonucu Irak Türkleri de siyasi olarak örgütlenmelerini tamamlayamamıslardır. Irak Türkleri siyasi mücadelelerine aleni bir sekilde ancak 1991 yılı sonrasında baslayabilmisler ve gerek ülke içinde gerekse ülke dısında örgütlenmislerdir. Irak'ın Arap ve Kürtlerden sonra üçüncü büyük etnik nufusa sahip olan Irak Türkleri bu çerçevede Irak'ın toprak bütünlügünü, diger etnik gruplarla esit haklara sahip olmak ve Irak Anayasası'nda kurucu halk statüsünde yer almak tezlerini savunmaktadırlar. Iraklı Türkler günümüzde Irak'taki varlıklarını ispat etme gayesi ile siyasi mücadelelerine devam ederken, özellikle Kerkük sehri, Türkler ve Kürtler arasında mücadele konusu olmustur.
Özet (Çeviri)
This thesis scrunitize the minority stiuation of the Iraqi Turks between 1918? 2003 according to general political developments in Iraq. Since the Ottoman State disintegrated and Iraqi Turks became part of newly established state of Iraq, the Iraqi Turks tried to maintain their political, cultural and social identity. Especially following 1968 Baa?th coup and under Saddam Hussein rule, this period core of this thesis, the Turks were seriously influenced by strong Arab nationalistic policies. Under authoritarian Baa?th rule, Turkish minority lacked to form political organizations that they needed most. Only after 1991 Gulf War, The Turks established political organizations in Iraq and abroad. The Turks who are the third largest ethnic group in Iraq after Arabs and Kurds, pursue policy of the protection of the territorial integrity of Iraq. The Iraqi Turks want to enjoy equal rights with other ethnic groups and they want to be recognized as founder member Iraqi state in the constitution. But unfortunately Iraqi Turks are neglected by Arabs, Kurds and international public opinion alike. Recently The Turks of Iraq try to catch the attention of world public opinion and protect their lands, especially Kirkuk from Kurdish foray.