1991 Körfez Savaşı ve Türk kamuoyu
The Gulf War in 1991 and Turkish public opinion
- Tez No: 144124
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tarih, Türk İnkılap Tarihi, History, History of Turkish Revolution
- Yıl: 2004
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
- Enstitü: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Atatürk İlkeleri ve İnkılap Tarihi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Belli ve tartışmalı bir konu hakkında toplumda o konu ile ilgilenen insanlar ve insan gruplarının ortak düşünce ve kanaatleri olarak tanımlanabilecek olan kamuoyu kavramı kamu ve oy unsurlarından oluşmaktadır. Unsurlardan birincisi olan“kamu”mevcut bir sorun etrafında toplanmış ve bu sorun hakkında fikir ve kanaat sahibi bireylerden oluşan bir grup şeklinde tanımlanırken;“oy”ise mevcut konu ile ilgili bu gruba hakim olan kanaat ve tutumlardır denilebilir. Herhangi bir konu hakkında insan gruplarında ortak düşünce ve kanaatler bireylerin kendi karakter yapılan, yaşadıkları çevre ve bu ikisinin etkileşimi sonucunda ortaya çıkmakta ve biçimlenmektedir. Çevresel etkenler, bireylerin içinde bulundukları gruplar, bu gruplarda veya grup dışında yapılan yüz yüze temaslar, kanaat önderleri, bireylerin yaşadıkları ülkelerin hukuki ve siyasi ortamları, siyasi partiler ve siyasi liderler, baskı grupları ve sivil toplum kuruluşları ve kitle iletişim araçları şeklinde sıralanabilir. 1920 yılında kurulan ve kuruluş aşamasında monarşi ile yönetilen daha sonra cumhuriyet yönetimine geçen ve Baas Partisi adındaki Arap milliyetçisi partinin iktidara gelmesi ile iç ve dış politikasında sert ve baskıcı eğilimler gösteren Irak yönetimi İran ile yapılan savaştan sonra bu savaşm getirdiği olumsuzlukları gidermek amacıyla zengin komşusu Kuveyt'i işgal etmiştir. Bu işgalin ardından yaşanan kriz sonucunda ABD önderliğindeki müttefik kuvvetler olaya müdahale etmiş ve Irak'ın Kuveyt'ten çekilmesi sağlanmıştır. Irak'ın 1990 yılında Kuveyt'i işgali ile başlayan Körfez Krizi ve ardından 1991 yılında yaşanan Körfez Savaşı Türk kamuoyu tarafından yakından takip edilmiş, ülkedeki tüm kesimlerde konu hakkında önemli tartışmalar yaşanmıştır. Kriz ve savaş Türkiye'de iç ve dış politikayı, ekonomiyi ve toplumsal hayatı etkilemiştir. Devlet yönetiminde kriz ve savaşa karşı izlenecek politikalar konusunda farklı görüşler ortaya çıkmıştır. Özellikle Cumhurbaşkanının kriz ve savaşta aktif politika izlemeye yönelik görüşleri başta hükümet olmak üzere bazı önemli bürokratlar, sivil toplum kuruluşları, basın ve halk kitlelerinin de içinde bulunduğu kamuoyu tarafından tepki görmüş, ve gösterilen bu tepkilerin önemli ölçüde etkisi ile Türkiye bu savaşa fiilen katılmamıştır.
Özet (Çeviri)
Public opinion, that formed by public and opinion components, can be defined as, common ideas and convictions of persons and groups about a definite controversial subject. The first component public can be defined as a group of persons that comes together around a subject and have ideas about it. And oppinion means convictions and attitudes of this group about the subject. Common ideas and convictions in human societies, come out and form by caracteristics of individuals, the enviroment and interaction between these. Enviromental factors can be classified as the groups that contain individuals, face to face contacts in or out of groups, leaders of conviction, legal and political conditions of the states, political leaders and parties, interest groups, non governmental organizations and media. Iraq founded in 1920 and administrated with monarchy in foundation process and then exceeded to republic administration and showed hard and oppressed tendency in internal and foreign policy after the Arabic Nationalist Party named Baas came to power. Iraq occupied its rich neighbour Kuwait in 1990 to remove the disadventages of İran War. After the crisis that was experienced because of this occupation, Allied Forces under the leadership of United States of America interfered this event and supplied Iraq to draw back from Kuwait. Gulf Crisis, that started after the occupation of Kuwait by Iraq in 1990, and Gulf War, that happened in 1991 are both observed with attraction by Turkish Public Opinion, important discussions had been made about this subject amoung all the sections in the country. These crisisand war affected internal and foreign policy, economy, and social life in Turkey. Different opinions came out about policies that would be pursued during crisis and war in state administration. Especially President's thoughts, aimed at following active policies through crisis and war, took reaction by public opinion that formed by government, some important bureaucrats, non governmental organizations, media and masses of people. Particularly by means of these reactions, that were shown by public opinion, Turkey did not actually participate in this war. n