Az gelişmiş bölgelerde bölge içi nüfus hareketlerinin kentleşme üzerindeki etkileri: Yüksekova örneği
Impacts of population movements on urbanization in the underdeveloped regions: The Yüksekova case
  1. Tez No: 208751
  2. Yazar: OLCAY BARLAS
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞEGÜL MENGİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyoloji, Sociology
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi ve Siyaset Bilimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Kent ve Çevre Bilimleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Tezin konusu Türkiye'de yaşanan önemli problemlerden biri olan çarpıkkentleşmenin incelenmesidir. Az gelişmiş bölgelerdeki nüfus hareketleri ve sosyoekonomiketkenler çerçevesindeki inceleme de Yüksekova örneği seçilmiştir. Buörnek diğer az gelişmiş bölgelerden bazı yönleriyle ayrılır. Bu tez çalışmasındanüfusun azalması yerine artması ve bölgedeki sosyal yapının da katı kurallar içindebirbirinden keskin sınırlarla ayrılması gözlemlemiştir. Literatür taraması, alançalışması sonuçlarıyla, bölge içi nüfus hareketleri ve kentleşme ilişkisi ve doğurduğusonuçlar bütüncül bir yaklaşım içerisinde ele alınmıştır. Az gelişmiş bölgelerdebölge içi nüfus hareketlerinin kentleşmeye olan etkilerinde, hedefe ulaşılıpulaşılmadığı alan çalışması ile elde edilen bulgular ışığında yorumlanmıştır.Çeşitli nedenlerden kaynaklanan nüfus hareketleri büyük kentlere yönelerek,buralarda kentleşme hareketlerinin hız kazanmasına neden olmuştur. Bu hızlıdevinim içerisine giren kentlerde çarpık yapılaşma, altyapı sorunları, işsizlik veyoksulluk, toplumsal ve doğal çevrenin aşırı kentleşme karşısında zarar görmesi gibisorunlar ortaya çıkmaktadır. Alan araştırmasında da görüldüğü üzere, Yüksekova'yadoğru gerçekleşen yoğun nüfus hareketleri bir takım önemli sosyo-ekonomiksorunlara neden olmuştur.Veriler, gelişmiş bölgelerle birlikte az gelişmiş bölgelerin de kırsal alanlardangöç alamaya devam ettiğini ve bununla birlikte göç alan ve göç veren bölgelerayrımının söz konusu olduğu, büyük ölçüde de `zorunlu göç' hareketleri sonucubölge kentlerinin toplumsal yapısının değiştiği saptanmıştır. Sonuç olarak buçalışma, demografik hareketlerin kent merkezlerinde korkunç rakamlara ulaşarakönemli sosyo-ekonomik problemlere neden olduğu, çarpık, plansız ve altyapıdan122yoksun kentlerinin sayısının arttığı, çevrenin kirlendiği çevre konusundaduyarsızlığın sürdüğünü, istihdam ve ekonominin gelişmesi gibi konularda kentselbeklentilerin cevaplanamadığı, sonuç olarak kentleşmenin dinamiklerinden biri olannüfus hareketlerinin kentleşmeyi olumsuz etkilediği sonucuna ulaşmıştır
Özet (Çeviri)
The intent of this thesis is to analyze an important problem in Turkey: the`unplanned urbanization movement.? The district center of Yüksekova was chosenas an example to analyze this urbanization movement from a socioeconomic point ofview in an underdeveloped region in Turkey. This example differs from otherunderdeveloped regions with certain facets. The literature review was undertakenwith an emphasis on these facets such as movements of population from one place toanother within a region. The affects of this rapid change effectively analyzed in lightof the findings done in this study.The population movements towards larger towns and cities gained speed andmomentum due to differing reasons of rapid urbanization. These populationmovements have caused irregular and unplanned rapid urbanization in the cities andtowns. In parallel with this, many problems such as environmental issues, poverty,infrastructure and unemployment rapidly increased. As it is presented in the fieldwork of this thesis, the rapid population movement towards Yüksekova broughtmany socio-economic problems as well.The findings have shown that the developed and underdeveloped regionsreceive immigration from the rural areas and thus this movements of population,whether forced or not, change the make up of the cities in the regions. As a result ofthis, the study shows that the demographic movements towards city centers haverisen to high numbers and thus causes important socio-economic problems,infrastructure, sanitary and environmental problems, and high levels ofunemployment. Again, as a result, the study reached the conclusion that thedynamics of this urbanization have definite negative affects on cities.