Osmanlı sarayında çalgılar
Musical instruments at the ottoman court
  1. Tez No: 208752
  2. Yazar: M. EMİN SOYDAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. Ş. ŞEHVAR BEŞİROĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Müzik, Tarih, Fine Arts, Music, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Müzikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 263
Özet
Osmanlı sarayında müzik günlük yasamın bir parçasıydı. Saray tarihi boyunca çesitli müzik türleri icra edilmis ve birçok farklı çalgı kullanılmıstır. Bu çalgıları ele alan ve iki bölümden olusan bu çalısmanın birinci bölümünde sarayda bulunmus ve çalınmıs oldugu tespit edilen çalgılar tek tek incelenmektedir. Çalgılar telli, üflemeli ve vurmalı olarak üç grupta ele alınmakta ve her grup da kendi içerisinde bölümlere ayrılmaktadır. Maddelerde çalgıların her biri hakkında genel tarihsel bilgiler verilmekte ve sarayda çalındıklarına iliskin kayıtlar birçok farklı birincil kaynaktan kronolojik sekilde aktarılarak saray müzigindeki varlıkları ve gördükleri ragbet tespit edilmektedir. Daha sonra yine her bir çalgının sarayda kullanıldıgı müzik türü, ortam ve çalgı grubu belirtilerek saraydaki konumları ortaya koyulmakta ve biçim, çalınıs ve düzen özelliklerinden bahsedilmektedir. Çalısmanın ikinci bölümünde ise Topkapı ve Dolmabahçe saraylarında bulunmus olup halen bu sarayların müze kolleksiyonlarında mevcut olan çalgılar bir katalog seklinde biçim özellikleri, ölçüleri ve fotografları ile ve yine üç grupta tanıtılmaktadır
Özet (Çeviri)
Music was a part of the daily life at the Ottoman court. Throughout the court history, several genres of music were performed and many different kinds of musical instruments were played. In the first part of this work, which deals with these instruments and is composed of two parts, all instruments which were related with the palace are examined one by one. Instruments are studied in three groups as chordophones, aerophones and percussion instruments and each group is also divided into sections. For each instrument general historical information is given at first and evidences from several different primary sources showing that the instrument was played at the Ottoman court are mentioned chronologically, so the existence and popularity of these instruments at the court are revealed. Moreover the situation of the instruments within the court music are shown by stating the musical genre, instrument group and environment in which each of these instruments were played at the court. Lastly the form, playing and tuning features are explained. In the second part of the work, the instruments which were used in the Topkapı and Dolmabahçe palaces and which exist now in the collections of these palace museums are introduced as a catalogue ? again in three groups ? with their formal features, dimensions and photographs.