Eğitimde toplam kalite yönetimi - istanbul milli eğitim yöneticilerinin eğitimde kaliteyi algılayış düzeyleri
Total quality management on education- perspection level of quality on education of administrators of istanbul ministry education
- Tez No: 208754
- Danışmanlar: PROF.DR. MİNA ÖZEVREN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, İşletme, Education and Training, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 112
Özet
Toplam Kalite Yönetimi' nin özünü olusturan kalitenin tüm özellikleri, her yönüyle incelendiginde egitime de uygulanabilir oldugu görülmektedir. Egitim hizmetlerinin sunumunda kaliteyi hedef alan bir yönetim anlayısının benimsenmesi, bu hizmetlerin verimi üzerinde önemli rol oynayacaktır. Egitim hizmetlerinin kalitesinin arttırılması ve bu hizmetleri veren kuruluslarda kaliteli bir yönetimin olusturulması amacıyla bu çalısmada, son yıllarda basarısı birçok uygulama ile öne çıkan toplam kalite yönetimi incelenmistir. Çalısmanın son bölümü arastırma olup, yöneticilerinin Egitimde Toplam Kalite Yönetimini algılayıslarını ortaya koymak üzere stanbul Milli Egitim yöneticileri üzerinde yapılmıstır. Arastırmada sonunda yapılan analizlerde, yöneticilerin kalite algılarının yas, cinsiyet, egitim gibi demografik özelliklere göre bazı boyutlarda anlamlı degisiklikler gösterdigi, genel anlamda ise kalite algılarının yüksek oldugu sonucuna varılmıstır.
Özet (Çeviri)
If all the aspects of Total Quality Management are analyzed, it can be seen that many applications of Total Quality Management to education are possible. To embrace a management style which aims quality in providing educational services can have an important role in the success and efficiency of these services. The successful applications of Total Quality Management in various areas in recent years have allowed focusing on the role of Total Quality Management on the quality of management and delivery of education services. In that sense, present study examines the perceptions of the administrators in Istanbul Milli Egitim in terms of Total Quality Management. The findings of the study showed that although the perception of the administrators in terms of quality showed significant differences based on demographics such as age, gender and education level, it was high in general.