Perceibed political considerations in performance appraisal and an application
Performans değerlendirmesinde algılanan politik unsurlar ve bir uygulama
- Tez No: 208759
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 104
Özet
Bu arastırma çalısanların, politik unsurların sirketlerde uygulanan performansdegerlendirmeyi etkileyip etkilemedigi yönündeki algısını ölçmeye yöneliktir. Performansdegerlendirme sadece yöneticiler tarafından (yukardan asagı) yürütülebilecegi gibiçalısanların üstlerini (asagıdan yukarı), ya da hem üstün astı, hem astın üstü, hem de aynıseviyedeki çalısanların birbirlerini degerlendirdikleri varyasyonlarda da olabilmektedir.Kurumsal politik davranıslar (diger bir degisle entrikalar) kurum içinde avantaj ya da çıkarsaglamak en önemlisi güç elde etmek amacıyla yapılan davranıslar olarak belirtilebilir. Politikdavranmanın sebeplerinden biri kurumsal kararları etkilemektir (Prasad, 1993). Buarastırmada yukarıda belirtilen kurumsal politik davranıs biçiminin performans degerlendirmesürecindeki kararlar üzerinde bir etkisinin olup olmadıgı yönündeki çalısan algısı ölçülmüstür.Örneklem grubu olarak perakendecilik sektörünün önde gelen magaza zincirlerinden 114çalısan kullanılmıstır. Kendilerine arastırmanın amacını ölçmeye yönelik olarak Tziner vearkadasları (1996) tarafından gelistirilen ?The Questionnaire of Political Considerations inPerformance Appraisal? anketi (Performans Degerlendirmesinde Politik Unsurlar Anketi)kullanılmıstır. Arastırmanın iki hipotezi vardır. Birinci hipotezde, performansıdegerlendirilenlerin (çalısanlar) algılarının politik unsurların performans degerlendirmeyietkiledigi yönünde olacagı, ancak performanı degerlendirenlerin (yöneticilerin) algılarınıntam ters yönde olacagı ileri sürülmüstür. kinci hipotezde de iki grup arasındaki bu algıfarkının istatistiksel olarak anlamlı bir farklılıga sahip olacagı ileri sürülmüstür. Yapılanstatistiksel analizler sonucundaysa her iki hipotez de desteklenmemistir.
Özet (Çeviri)
The objective of this study is to measure the perception of the employees about the effect ofpolitical consideration in performance appraisal. Performance appraisal has differentvariations which can be conducted only by manager (up to down) or both by managers andemployees (down to up) or both by managers, employees and colleague (same level).Organizational politics was perceived as self-serving behavior by employees to achieve selfinterests,advantages, and benefits at the expense of others and sometimes contrary to theinterests of the entire organization or work unit. One of the reasons of politicking is toinfluence decisions, (Prasad, 1993). The perception of the employees about the effect ofpolitical consideration in performance appraisal is explored in this study. Sample group ischosen from one of the bigest chain of stores?s at retailing sector. 114 employees wereparticipated to the survey. ?The Questionnaire of Political Considerations in PerformanceAppraisal? developed by Tziner et.al (1996) is applied to the sample. The study has twohypotheses. First hypothesis claims that while the appraises (subordinates/non-managers) willperceive that political considerations effect performance appraisal, the appraisers (managers)will perceive visa versa. Second hypothesis claims that there will be statistically significantdifference between the perception of the appraisers (managers) and appraises(subordinates/non-managers), about the effect of political considerations in performanceappraisal. After analyzing the results with the statistical methods, both the two hypothesiswere not supported.