Dış denetçinin bağımsızlığı ve Türkiye'de durum
The independence of external audit and the situation in Turkey
- Tez No: 208758
- Danışmanlar: PROF.DR. NURAN CÖMERT DOYRANGÖL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Muhasebe Finansman Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 124
Özet
Bağımsızlık kavramı mevzuat içerisinde yer almasına rağmen çok dağınık ve hukuk bakımından sağlıklı olmayan bir şekilde düzenlenmiştir. Her alan kendisine özgü kuralları yönetmelikle getirmiştir. Bağımsızlıkla ve diğer kurallarla ilgili düzenlemelerin mutlaka kanunla yapılması, kapsam, sınırlar ve diğer kurucu unsurların kanunla düzenlenmesi gereği bir zorunluluk ihtiva etmektedir. 3568 sayılı Kanun, meslek mensupları açısından ?organik kanun? niteliğini taşımasına rağmen ihtiyaca cevap vermemekte ve bir sistematikten yoksun bulunmaktadır. Bağımsızlık doğrudan meslekle ilgili bir kavramdır. Fakat meslekle doğrudan ilgili bu kavram konusunda ayrıntılı düzenlemeler, meslekle doğrudan ilgili olmayan kurumlar tarafından çıkarılan yönetmeliklerle sağlanmıştır. Şu anda 3568 sayılı Kanunda bağımsızlıkla ilgili ölçü olabilecek bir düzenleme bulunmadığı gibi bağımsızlık yönünden bu kanun son derece zayıftır. Hatta bağımsızlık kavramı sadece birkaç yerde geçmiş ve temenniden öteye gidememiştir. 3568 sayılı yasada ?de lege ferenda? bağımsızlık kavramı temel unsurları itibariyle düzenlenmelidir. Bu düzenlemenin ardından söz konusu kanunun nasıl uygulanacağını gösteren yönetmelikte, kanun kapsamını aşmayacak düzenlemeler yapılmalıdır. Bağımsızlık konusunda her sektörün kendine göre standartları değil mesleğin standartları olmalıdır. Aksi halde mesleği ve meslekle ilgi kavramların kurumsal olarak gelişmesi söz konusu olamaz. Meslek mensuplarına her sektör kendi bağımsızlık anlayışını kabul ettirmeye çalışmamalıdır. Mesleğin organik yasasında benimsenecek esaslar her sektör açısından geçerli olmalı ve bu standart kabul edilmelidir. Aksi halde mesleği ve meslekle ilgi kavramların kurumsal olarak gelişmesi söz konusu olamaz. Meslek mensuplarına her sektör kendi bağımsızlık anlayışını kabul ettirmeye çalışmamalıdır. Mesleğin organik yasasında benimsenecek esaslar her sektör açısından geçerli olmalı ve bu standart kabul edilmelidir.
Özet (Çeviri)
Although the regulation of tax includes the term of independence, it is coordinated in a very dispersed and legally unhealty way. Every section is organized with spesific regulations. It is essential that the arrangements, extensions, limits and other protective components should be coordinated with law. Although Law No. 3568 carries an organic law attribution to the point of employees, it is not supplying the needs and hasn?t got any sistematics.Independency is a concept that directly related with occupation. But the detailed governings of the ındependency are prepared by the associations? implementing regulations who are indirectly related with occupation. In Law No. 3568 there is no governing to be the criterion and also this law is deficient in independency-side presently. Moreover independency concept is only appears in a few place and it is not to go too far from a request. In Law No 3568, the independecy concept ? de lege ferenda? should be organized with its basic components. After this regulation, there must be certain regulations on the bylaw, which shows how to implement the law, without going beyond the law. There should not be standards on every sector but on independence. Otherwise, it is impossible for proffessions and professional concepts to improve. Any of the sectors should not be insistent on establishing their own mentality of independence to different proffesional groups. The main principals that are determined in the organic law of professions should be valid for every sector and it should be accepted as a standart..