Hesap incelemeleri yoluyla vergi denetimi
Tax audit by account examination
  1. Tez No: 208760
  2. Yazar: İMRAN MEHMET YILMAZ
  3. Danışmanlar: PROF.DR. DOĞAN ARGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 185
Özet
Türkiye gibi geli§mekte olan, bu nedenle yapısal bir degisjm sürecine giren ve agir borç yükü içinde bulunan bir ülkenin çözmesi gereken öncelikli sorun, kamu finansman ihtiyacinin saglikl kaynaklarla kar§ilanması sorunudur. Bu sorunun çözümünde vergi kanunlarnin yeterliliği yanında vergi idaresinin, kanunlar etkin bir §ekilde uygulayacak teknolojik altyapıya, insan kaynagina ve vergi kaçagini caydinci bir vergi denetim mekanizmasına sahip olması gerekmektedir. 3568 sayili Serbest Muhasebecilik, Serbest Muhasebeci Mali Mü§avirlik ve Yeminli Mali Mü§avirlik Kanunu ile olu§turulan Yeminli Mali Mü§avirlik mesleği ile vergi idaresinin yükü azaltılarak vergi denetimi yaygınla§tinlmaya çal§ilmi§tir. Bu çal§mada temel mali tablolardan biri olan bilançoyu olu§turan hesaplarn bir vergi inceleme elemanı tarafından incelenmesi esnasında dikkat edilmesi gereken hususlardan ziyade Yeminli Mali Mü§avirlik mesleği kapsamında nasıl incelenmesi gerektiği üzerinde durulmaya çal§ilmi§tir. Bugün tahmini olarak kayıt içi ekonominin yarsi boyutunda olan kayıt di§indaki kaynaklarn ülke ekonomisine kazandinlması hem vergilemede adaletin sağlanması hem de bütçe açiginm kapatılması ve yeni yatinmlar yapılması konusundan önemli bir finansman sağlayacaktır.
Özet (Çeviri)
Primary issue of the emerging countries like Turkey that go through a structural changing process and have a high debt burden is the provision of public financial requirements by proper resources. For the solution of this issue in addition to efficency of the tax revenue acts, for the effective application of these acts tax administration should also have a technological infrastructure, human resources and dissuasive tax auditing mechanism for the tax exiles. Tax audit is overspreaded with the establishment of Chartered accountancy formed by chartered accountancy act in order to lighten the burden of tax administration. This work emphasizes the question ?how balance sheets items should be audited within the context of chartered accountacy? rather that the fundemental matters that needs to be paid attention during the audit by Ministry of Finance. Restoration of the informal economic resources which is estimated as one half of the formal economy will bring justice in taxation and also provide finance for the servicing of budget deficit and for new investments.