Çalışanların rol tanımlamalarının örgütsel vatandaşlık davranışına etkisi
The impact of employees' role definitions on organizatinal citizenship behavior
- Tez No: 208784
- Danışmanlar: PROF.DR. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Örgütsel vatandaslık davranısı, çesitli disiplinler tarafından hızla kabul ve ilgi gören bir kavram olmasına karsın, kavramın teorik temellerine iliskin sorular vardır. Bu soruların isaret ettigi noktalardan birisi de; örgütsel vatandaslık davranısı alanında, çalısanların rol ve ekstra rol tanımlamaları ayrımının net olmadıgıdır. Bu çalısmanın amacı, çalısanların rol tanımlamalarının örgütsel vatandaslık davranısı üzerindeki etkisini incelemektedir. Örgütsel vatandaslık davranısının en önemli özelliklerinden birisi, çalısanlar tarafından sergilenen `gönüllü' davranıslar olmasıdır. Örgütsel vatandaslık davranısının `gönüllü' olması, çalısanın is tanımlarında yer almaması ve bu davranısların örgütün biçimsel ödül-ceza sistemince degerlendirilmemesiyle ilgilidir. Bu dogrultuda, bu çalısmada çalısanların rol tanımlamaları dikkate alınarak, örgütsel vatandaslık davranıslarını ne derece `ekstra-rol' olarak gösterdikleri incelenmistir
Özet (Çeviri)
Although Organizational Citizenship Behavior has a quick acceptance and wide interest in several disiplinces, there has been some conceptual confusion about its theoritical foundation. One of the issues that these confusions adresses that; organizational citizenship is not a clear-cut construct because the boundary between in-role and extra role bahaviour is illdefined . This study?s aim is, to observe the impact of role definations of employees on their understanding of the Organizational Citizenship Behavior (OCB). One of the main property of the OCB is that these individual behaviors are discretionary as identified by the literature. By `discretionary?, its meant that the behavior is not an enforceable requirement of job description and not directly or explicitly recognized by the formal reward system. Therefore in this study by taking account the role descriptions of employees, in which degree OCBs are percevieved as extra-role behavior, is researched.