Kasapzade İbrahimefendi ve 'El-Ezhâr fî Şerhi'l-izhâr' adlı eseri (inceleme ve tahkik )
' El-ezhar fi Serhi'l-izhar' by Kasapzade İbrahim Efendi (examination and verfying)
- Tez No: 208783
- Danışmanlar: PROF.DR. AHMET TURAN ARSLAN
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Dilbilim, Doğu Dilleri ve Edebiyatı, Tarih, Linguistics, Eastern Linguistics and Literature, History
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Arap Dili ve Belagatı Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 387
Özet
Bu çalısmamızda XVI. Osmanlı müderrislerinden mam Birgivi (v.981/1573)'nin Arap gramerine dair yazmıs oldugu meshur eseri ?zharu'l-esrar? ının ilk ve en önemli serhlerinden biri olan Kasapzade brahim Efendi (ö.1029/1620)'nin yazmıs oldugu ?el-Ezhar fi Serhi'l- zhar? isimli eserinin tahkik ve incelemesi yapılmıstır. Arastırmamız, biri inceleme digeri ise metnin tahkiki olmak üzere iki kısımdan olusmaktadır. Türkçe olan birinci kısım; giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giris bölümünde Kasapzade brahim Efendi (ö.1029/1620)'nin yasadıgı dönemin siyasi ve kültürel yapısı ana hatlarıyla ortaya konulmustur. Birinci bölümde yazarın hayatı, ilmi ve edebi kisiligi üzerinde durulmustur. el-Ezhar Serhu zhari'l-esrar'ı inceledigimiz ikinci bölümde, sundugumuz metnin daha iyi anlasılması için, önce konuya giris mahiyetinde mam Birgivi ve zharu'lesrar'ından kısaca bahsedilmis sonra Kasapzade'nin söz konusu eseri ayrıntılı olarak incelenmistir.
Özet (Çeviri)
In this work, ?el- Ezhar fi Serhi?l-zhar? (1029/1620) by Kasapzade brahim Efendi ,who was the first and important one of the commentator of famous work ? Izharu?l-esrar?(1029/1620) on Arabic grammar written by Imam Birgivi the 16th Ottoman scholar, has been examined and verified. Our study has been formed of two parts as being of examination and verifying of the text. The first part which is Turkish is formed of sub two chapters as the introduction and two parts. In introduction the political and cultural milieu of the time in which Kasapzade brahim Efendi lived have been elucidated. In the first chapter it is focused on the writer?s life, scholarship and literal aspect. In the second part of the text ?el- Ezhar Serhu zhari?l- esrar?ı? is investigated and as an introduction Imam Birgivi and his work Izharu?l esrar are taken into hand and then the said work of Kasapzade is examined in details in order to illuminate it. In the second part of the study the Arabic text which is paged right to left the verifying text of ?el-Ezhar Serhu zhari?l- esrar is placed.