Hizmet içi eğitimde kullanımı artan web tabanlı eğitim yöntemi ve bir uygulama
The web based training method used increase in in-service training and a case
- Tez No: 208792
- Danışmanlar: DOÇ.DR. MELİHA DENİZ BÖRÜ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 110
Özet
Bilgisayar ve özellikle internet insan hayatına girdiğinden beri insanoğlu her bilgiye ulaşabilir konuma gelmiştir. İnsanlar kadar kurumlar da bu avantajdan yararlanmak istediklerinden her alanda insanlarla iletişim aracı olarak interneti yoğun bir şekilde kullanmaktadırlar. İnternet, her alanda yeni gelişmelere sebep olurken dinamik bir yapısı olan eğitim biliminin de konusu haline gelmiştir. Öncesinde kompakt disk ve bilgisayar destekli olarak verilen eğitimler günümüzde yerini web tabanlı eğitimlere bırakmıştır. İnternetin bulunduğu dünyanın her yerinden eğitim alabilme olanağı sağlayan web tabanlı eğitimler özellikle geniş coğrafyaya yayılmış kurumlar için popüler durumundadır. Büyük maliyet avantajı sağlayan eğitimlere ilgi gün geçtikçe artmaktadır. Bu çalışma kapsamında, kurumların iç süreçlerinden olan eğitim yönetimine yeni bir soluk getiren web tabanlı eğitim yöntemi, kavram, süreç ve avantajları açılarından incelenmiştir. Çalışmanın birinci bölümünde; eğitimin önemi, amacı ve türleri üzerinde durularak eğitimin bireyler ve kurumlar için önemine değinilmiştir. İkinci bölümde kurumlarda yapılan hizmetiçi eğitimin amacı, gerekliliği, ilkeleri vurgulanmış olup kurum ve çalışanlar açısından sağladığı fayda irdelenmiştir. Üçüncü bölümde web tabanlı eğitim kavramının ortaya çıkışı, tarihi ve geldiği nokta, yararları, sınırlılıkları incelenmiştir. Web tabanlı eğitimler türleri, süreci, maliyeti açılarından değerlendirilmiştir. Dördüncü bölümde web tabanlı eğitimlerin eğitim maliyetlerini azalttığı ve işgücü kaybını engellediği, bunun yanında sınıf içi eğitimle beraber yapıldığında eğitimin etkinliğinin arttığı gösterilmiş olup uygulamada olan bir web tabanlı eğitimin süreci incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Until computers, especially internet had penetrated our daily lives, large amount of information became attainable for human being. Due to corporations, as individuals do, wish to benefit those advantages, they make use of internet intensively as communication medium. Motivating developments in many areas, internet became an issue of education science which holds a dynamic structure. Previous trainings using compact disks and computers had left its place for web based training. Especially for large, pervasive corporations, web based training became popular by enabling workshop access day by day keen interest for workshops which furnish huge amount of cost advantages ascended. In this project, enclosure, web based training method that brings a new genre for corporations in training process is analysed. In the first part, the importance, purpose and versions of education is dealth with and the importance for individuals and corporations is mentioned. In the second part, the purpose, necessity and principles at in service training are highligtened and benefits for companies and workers explicated. In the third part, appearance of web based training concept, its history and today?s definition, its advantages and disadvantages are analysed. Web based trainings are analysed about their types, processes and costs. In the fourth part, it is stated that web based training method decreased the training costs and that prevent workforce lost. On the other hand, in the case of simultaneous training with indoor training, it is showed that efficency of the work is accrued. Also, an on going web based training process is probed.