Kâdî Abdulcebbâr'ın Müteşâbih âyetlere yaklaşımı (Müteşâbihu'l-Kur'ân adlı tefsiri bağlamında)
Qadi abd al-jabbar?s approach to mutashabh verses (accordng to muteshabh al-koran?s comment)
- Tez No: 208800
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHSİN DEMİRCİ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 146
Özet
Mu'tezile düüncesinin önde gelen isimlerinden olan Kâdî Abdulcebbâr,Kur'ân'a yaklaım tarzıyla dikkat çeker. Onun Kur'ân'ı yorumlaması, esasen akılcılıkilkelerine dayanmaktadır. Bu çalımada, slâm alimlerinin tartıtıı konulardan olanmüteâbih âyetlerin tespiti ve yorumlanması hakkında Kâdî Abdulcebbâr'ın teorik vepratik yaklaımları aratırılmaktadır.Kâdî Abdulcebbâr, müteâbih âyetleri ihtimal yönünden deerlendirmektedir.Ona göre farklı ekillerde anlaılabilen âyetler müteâbih olarak bilinmektedir. Bunlar,yalnız Allah'ın sıfatları ile ilgili deil, hem de farklı konuları kapsamaktadır.Kâdî Abdulcebbâr, müteâbih âyetleri esasen kul fiilleri çerçevesinde elealmakta ve kendi mezhebinin ilkeleri dorultusunda açıklamaktadır. Ayrıca, bu konudafarklı mezhep mensupları tarafından delil getirilen âyetlerin doru anlaılmadıınıiddia etmekte ve kendi görülerini ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
Qadi Abd al-Jabbar who is one of the pioneers of the Mutazila, draws attentionto his special Koranic approach. His comment of Koran generally depends onrationalist principles. In this study has investigated Qadi Abd al-Jabbar?s theorical andpractical approachs about fixing and interpretation of mutashabih verses which weredebated topics among Muslim scholars.Qadi Abd al-Jabbar evaluates mutahsabih verses according to probability.According to him ambiguous verses are mutashabih. Those are not concerned only withattributes of God, but include different topics.Qadi Abd al-Jabbar evaluates mutashabih verses generally in the context ofman and explain them according to his sect?s principles. In addition, he claims that,other sect?s proofs about mutashabih are not true, and argues his opinion