The Impact of Corporate Social Responsibility Practices on Brand Image in the Turkish Airline Industry Amid National Crises: A Customer-Focused Qualitative Study
Ulusal Krizler Döneminde Türk Havacılık Sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk Uygulamalarının Marka İmajına Etkisi: Müşteri Odaklı Niteliksel Bir Araştırma
  1. Tez No: 998151
  2. Yazar: YİĞİT BİLGEN
  3. Danışmanlar: DR. MARUF GBADEBO SALİMON
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2025
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Unıversıty Of Greenwıch
  10. Enstitü: Yurtdışı Enstitü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Stratejik Pazarlama ve Marka Yönetimi Bilim Dalı
Özet
Bu çalışma, ulusal krizler sırasında Türk havacılık sektöründe Kurumsal Sosyal Sorumluluk (KSS) girişimlerinin marka imajı üzerindeki etkisini araştırmaktadır. Çalışma, Türk havacılık şirketlerinin çabalarına ilişkin tüketici algılarına odaklanmaktadır. Nitel bir yaklaşım benimsenmiş ve veriler, 2023 Kahramanmaraş depremi sırasında KSS girişimlerine aşina olan katılımcılarla yarı yapılandırılmış görüşmeler yoluyla toplanmıştır. Temel bulguları ortaya çıkarmak için tematik analiz kullanılmıştır. Analiz, KSS çabalarının zamanında, şeffaf ve toplumsal değerlerle uyumlu olması koşuluyla marka algısını etkileme potansiyeline sahip olduğunu göstermektedir. Katılımcılar, farkındalık kampanyaları gibi daha az somut girişimlerin aksine, ücretsiz tahliye biletleri ve mali yardım sağlanması gibi doğrudan ve etkili müdahalelere daha fazla değer vermiştir. Çalışma, KSS çabalarının ardındaki motivasyonların altruizm ve markalaşmanın bir kombinasyonu olarak algılandığını ortaya koymuştur; ancak, değerlendirmelerde genellikle samimi endişeler öncelikli olmuştur. Çalışma, Carroll'un Piramidi gibi mevcut çerçeveleri genişleterek kriz bağlamlarında hayırseverlik sorumluluklarının artan önemini hesaba katarak mevcut CSR literatürüne önemli bir katkı sağlamaktadır. Pratik öneriler arasında krizlere hazır CSR çerçevelerinin geliştirilmesi, iletişim stratejilerinin iyileştirilmesi ve belirli toplumsal ihtiyaçları karşılamak için girişimlerin uyarlanması yer almaktadır. Bu araştırma, niteliksel tasarımı ve Türk havayolu şirketlerine odaklanması nedeniyle sınırlılıklar içermesine rağmen, kültürel açıdan uygun ve krizlere duyarlı CSR stratejileri için uygulanabilir içgörüler sunmaktadır. Gelecekteki araştırmalar, bu bulguları daha da genelleştirmek için CSR'nin farklı sektörler ve kültürler üzerindeki etkisini incelemelidir.
Özet (Çeviri)
The present study investigates the impact of Corporate Social Responsibility (CSR) initiatives on brand image in the Turkish airline industry during national crises. It focuses on consumer perceptions of the efforts of Turkish airline companies. A qualitative approach was employed, with data being collected through semi-structured interviews with participants who were familiar with CSR initiatives during the 2023 Kahramanmaraş earthquake. Thematic analysis was employed to reveal key findings. The analysis indicates that CSR efforts have the potential to influence brand perception, provided that they are timely, transparent, and aligned with societal values. Participants placed a higher value on direct, impactful interventions such as the provision of free evacuation tickets and financial aid, as opposed to less tangible initiatives such as awareness campaigns. The study found that the motives behind CSR efforts were perceived as a combination of altruism and branding; however, genuine concern often took precedence in evaluations. The study makes a significant contribution to the existing CSR literature by extending existing frameworks, such as Carroll's Pyramid, to account for the heightened importance of philanthropic responsibilities in crisis contexts. Practical recommendations include the development of crisis-ready CSR frameworks, the improvement of communication strategies, and the tailoring of initiatives to meet specific societal needs. While this research is subject to limitations due to its qualitative design and focus on Turkish airline companies, it provides actionable insights for culturally appropriate and crisis-responsive CSR strategies. Future research should explore CSR's impact across industries and cultures to generalise these findings further.