Çin Halk Cumhuriyeti tekstil ve konfeksiyon ihracatının Türkiye'nin ihracatına etkileri ve bir saha araştırması (Zorlu Linen A.Ş. örneği)
Effects of people republic of China's textile and clothing exports on Turkey's exports and a field research (Zorlu Linen Inc. sample)
- Tez No: 208853
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. MEHMET MELEMEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Uluslararası İşletmecilik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Türkiye'nin dısa açılım sürecinin basladıgı 1980'li yıllardan bu yana ihracatta en önemli sektör olarak tekstil ve konfeksiyon sektörü karsımıza çıkmaktadır. 2005 itibariyle Türkiye genel ihracatının 18,7'sini gerçeklestiren sektörde ihracat, çesitli uluslararası anlasmalardan etkilenmektedir. Bu anlasmaların basında Gümrük Tarifeleri ve Ticaret Genel Anlasması (GATT)'na uyum sürecinde gerçeklestirilen Tekstil ve Giyim Anlasması gelmektedir. Böylece Dünya Ticaret Örgütü'ne üye ülkeler için tekstil ve konfeksiyon ticaretinin liberallestirilmesi amaçlanmaktadır. Uluslararası alanda Türkiye'nin en önemli rakiplerinden biri Çin Halk Cumhuriyeti'dir. Birbirine yakın tarihlerde dısa açılım sürecine giren iki ülkenin rekabeti Çin'in 2001 yılında Dünya Ticaret Örgütü'ne üye olusuyla ve kotaların liberallestirilmesi sürecinin baslamasıyla Çin lehine daha da siddetlenmistir. Bu çalısmayla amaçlanan, her iki ülke ihracatına da etki eden faktörler ele alınarak, Çin'in Türkiye ihracatına etkilerinin incelenmesidir. Çalısmada ülkenin Dünya Ticaret Örgütü üyeliginin öncesi ve sonrasına iliskin veriler ayrı ayrı degerlendirilmis ve böylece elde edilen bulgular göz önüne serilmistir. nceleme sonuçları ev tekstil sektöründe faaliyet gösteren Zorlu Linen A.S.'de gerçeklestirilen bir saha arastırmasıyla da desteklenmis ve mikro düzeye indirgenmistir.
Özet (Çeviri)
Textile and clothing has been the most important sector of Turkey exports, since the open door policy started at 1980?s. Sector exports are of 18,7 per cent of general exports in 2005, and effected from various international agreements. The most important agreement is Agreement of Textile and Clothing which is signed at General Agreement of Tariffs and Trade process. So textile and clothing trade will be liberalised for the member countries of World Trade Organisation. People Republic of China is one of the most important rivals of Turkey. Competition of two countries has become intensified in favour of China by World Trade Organization membership of this country and quota liberalisation became effective at 2001. The purpose of this study is to analyse the effects of Chinese exports on Turkish exports by studying on the factors effecting on both of the countries? exports. Both of the terms as before and after the WTO membership of China are observed separately. The results of the study are also supported, and get reduced to micro level by a field research on Zorlu Linen Inc., that is manufacturing on home textile sector.