Avrupa Birliği'nin emek göçü politikaları
Policies of the European Union onlabour migration
  1. Tez No: 208854
  2. Yazar: İBRAHİM SOYSÜREN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET RIZA TÜRKAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 285
Özet
Bu çalışmanın amaçlarından ilki AB'de genel olarak uluslararası göçün ve özellikleuluslararası emek göçü olgusunun tuttuğu yeri, tarihsel arka planıyla ortaya koymaktır.İkincisi ise bu tarihsel arka plan üzerinde yükselen oluşum halindeki AB emek göçüpolitikasının, esası itibarıyla kapitalist sermaye birikim sürecine tabii olduğunu ve onunihtiyaçları çerçevesinde şekillendiğini göstermektir. Uluslararası göç olgusunun Avrupakıtasındaki tarihsel gelişimi sadece kıta geneliyle değil, birçok AB ülkesinin somutunda elealınmıştır. Bu ise çalışmanın ikinci amacının gerçekleştirilmesi açısından önemli açıklıklarsağlamıştır. Çalışmanın ikinci ve temel amacı açısından ise, uzun ve sancılı bir süreç olan ABortak emek göçü politikası oluşturma çabasının, tek tek AB ülkelerinde olduğu gibi, sermayebirikim sürecinin seyrine tabii olduğu ve onun ihtiyaçları çerçevesinde şekillendiğigörülmüştür. AB'nin ortak bir emek göçü politikası oluşturma sürecinin tasarlandığı şekliylebaşarıya ulaşmasının zor olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
The first objective of this thesis is to examine the concept of international immigration and itsimplications within the EU in general. Secondly, to demonstrate, from a historicalperspective, that the migration policies within the EU proved to be depended on capitalaccumulation process and develops according to the needs of that process. The concept of theinternational immigration has not only been dealt with on the basis of EU, but also withconcrete illustration of different European States since this is important in respect of thesecond objective of the thesis as it is revealed that lengthy and painful process of forming acommon EU policy on labour migration is built on, as is the case with European States, thedevelopment of capital accumulation. Finally, it is recognized that structuring a common EUpolicy on labour migration as planed appear difficult to be achieved.