Türkiye'de yaşanan 2000 yılı ekonomik krizi ve krizin Türk bankacılık sektörüne etkileri
The economic crisis which happened in 2000 and its effects to Turkish economy banking sector
  1. Tez No: 208855
  2. Yazar: EFKAN SARAK
  3. Danışmanlar: PROF.DR. SUAT OKTAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Bankacılık, Ekonomi, Banking, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 92
Özet
Türkiye kuruluşundan günümüze kadar ekonomik olarak değişik dönemlerde krizler yaşamıştır. Türkiye'nin yaşadığı bu krizler'in bir kısmı dünyanın konjonktürel durumundan, bir kısmı ise Türkiye'nin ekonomik yapısından kaynaklanmaktadır. 1994, 2000 ve 2001'de yaşan krizler Türkiyenin yaşadığı, ekonomik ve sosyal yıkımları ve sonuçları en ağır olan iki büyük ekonomik krizdir. 1990 sonrası görülen krizlerin temelinde finansal gerekçeler bulunmaktadır. 1999 Aralık ayında IMF ile Stand-by anlaşması imzalanmıştır. 2000 yılının başında yürürlüğe giren Enflasyonu Düşürme Programı 2000 Kasım ve 2001 Şubat Krizleri ile birlikte başarısızlıkla sonuçlanmıştır. Krizlerden sonra Güçlü Ekonomiye Geçiş Programıyla, ekonomideki temel sorunlar ortaya konarak, bu sorunların kalıcı bir şekilde çözüme kavuşturulması için bir dizi önlemler açıklanmıştır. Güçlü Ekonomiye Geçiş Programı bankacılık sektörünü kurtarma programına dönüşmüş bu yönde önemli kararlar alınmıştır
Özet (Çeviri)
Turkey has had economic crisis in different terms since it became a republic. Some of the crisis was because of the world?s condition and some of it is because of Turkey?s economic conditions. İn 1994,2000 and 2001 crisis were the two major economic crisis which led to social and economical failure. The crisis which happened after 1990 has financial reasons on its base. In december 1999 there was a stand-by agreement with IMF.The inflation falling down programme in wasn?t successful with crisis in November 2000 and February 2001. After the crises, to go into the strong economy programme, basic problems have been defined and in order to solve those problems a lot of precautions have been explained. This going into the strong economy programme has been trans formed into saving the banking sector and a lot of important decisions have been made