Abdülkâdir Merâgî ve Câmiu'l-Elhân'ı
'Abd al-Qadir Meraghi and jami' Al- Alhan
  1. Tez No: 208864
  2. Yazar: UBEYDULLAH SEZİKLİ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. NURİ ÖZCAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Müzik, Tarih, Music, History
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İslam Tarihi ve Sanatları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 317
Özet
Grek müzik eserlerinin Arapça'ya tercümesi ile birlikte, slam dünyası ilk kez mûsikînin nazarî planını incelemeye baslamıstır. Bu dönemden sonra birçok mûsikî nazariyatı eseri yazılmıstır. Yazıdan baska kayıt imkânının olmadıgı bu dönemlerin mûsikîleri hakkında bize en önemli bilgileri, mûsikî nazariyatı kitapları vermektedir. En önemli mûsikî nazariyatçılarından birisi olan Safiyyüddîn'nin sistemini genisletmenin yanı sıra Abdülkâdir-i Merâgî'nin kendi sistemini de ortaya koydugu en önemli eseri Câmiu'l-elhân dır. Arastırmamızı üç bölüme ayırdık: 1. Bölüm'de bu döneme kadarki mûsikî faaliyetlerine kısaca temas ettikten sonra o dönemin siyasî ve ilmî durumunu anlatarak asıl konumuz olan Abdülkadir Merâgî'nin hayatı ve eserlerini inceledik. Son olarak kendisinin yazdıgı otobiyografisinin Türkçe tercümesini verdik. 2. Bölüm'de Abdülkadir-i Merâgî'nin ses sistemi, ika konularındaki görüslerini ve çalgılar hakkındaki tespitlerini vermeye çalıstık. Ayrıca bazı konularda bn-i Sînâ, Fârâbi ve Safiyyüddîn'in görüslerine de yer vererek konuları aydınlatma gayretinde olduk. 3. Bölümde Câmiu'l-elhân'ın Türkçe tercümesini verdik. Çalısmamızın ekinde ise saha arastırmacılarının bizzat eserin orijinalini görebilmeleri için tercümede esas aldıgımız Nuruosmaniye Ktp'ndeki 3644 numaralı müellif nüshasını verdik Abdülkadir-i Merâgî'nin hayatını ve Câmiu'l-elhân isimli eserini incelemeye çalıstıgımız bu arastırmanın sonucunda mûsikî arastırmacıları için kaynak olabilecek bir eser ortaya çıkmıstır. Mûsikî nazariyatı ile ilgili bir çok eserde bir kaç satırla verilen Câmiu'l-elhân tercümeleri böylece eserin tamamı görülerek kaynak gösterilme sansına kavusmustur
Özet (Çeviri)
With the translation of Grecian music Works to Arabic, slamic world have firstly began to investigate theoretical plan of music. After this period a lot of music theory works were written. Music theory works give us the the most important knowledges about the music of this period in which there is no recording facility except inscription. Abdulkarir-i Meragi?s most important work is Câmiul?l-elhan in which he both extended Safiyyuddin?s system who is one of the most important theorists and presented his own system. We sperated our investigation into three parts. n the first part, after toucting to music activities continuing to that period, explaining this period?s political and scientific situation we investigated Abdulkadir Meragi?s life and Works that are our main subject. Finally we gave the translation of his autobiography. n the second chapter, we tried to give Meragi?s audio system, his ideas of ika and his determinations of musical instruments. Also giving place to ideas of Avicenna, Al-Farabi and Safiyyuddin, we were in effort of illuminating some issues. n the third chapter, we gave the translation of Camiu?l-Elhan. And in the appendix of our study, for field investigators to see the original version of the work itself, we gave the auther?s own copy which we take as a base in our translation and which is in Nuruosmaniye Library with number 3644. n the end of this study where we try to investigate life of Abdulmeragi and his work called Camiu?l-Elhan, a work which can be a source for all music investigators come into light. Thus, considering the whole work, Camiu?l-Elhan translations which are given in alot of works concerning to music theory only with several lines, catched the luck of being given as a source.