Küreselleşmenin yerel televizyon programlarına yansıması: 'Doğu karadeniz televizyonlarında sağlık programları'
Reflections of globalisation in local television programmes : 'Health programmes in eastern blacksea televisions'
  1. Tez No: 208906
  2. Yazar: VİLDAN MAHMUTOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF.DR. NURÇAY TÜRKOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Radyo-Televizyon, Radio and Television
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İletişim Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 208
Özet
Küresellesmenin ekonomik, teknolojik ve siyasal boyutlardaki gelisimleri birbirlerinin içine geçmis, entegre toplumlar yaratmaktadır. Büyük holdinglere baglı kültür endüstrileri, küresel dolasım için küresel kültürü olusturmaktadırlar. Ortaya çıkan küresel kültür ise küresellesen ekonomilerinin yayılmasını kolaylastırmaktadır. Küresel kültür, ulastıgı yerde yerel toplumlarda ve yerel kültürlerde degisimlere neden olmaktadır. Küresel kültürün etkisiyle degisen yerel toplumlar beraberinde yerel televizyon programlarının içeriklerindeki degisimlerini de getirmektedir. Fakat dolasımda olan sadece küresel kültürler degildir. Çevre felaketleri, patlamalar da artık tüm dünyanın sorunu olarak yerel bölgelerde de hissedilmektedir. Bu arastırmanın amacı, yayılan küresel kültürün yerel toplumlara yansımasını ve ortaya çıkan melez kültürlerin yerel televizyon programlarında ortaya çıkısını bulmaktır. Bu amaçtan hareketle, Dogu Karadeniz yerel televizyonlarında program yapan saglık programcılarıyla görüsülmüstür. Programcıların daha önceden bölgenin bu boyutta sorunu olmayan kanser vakalarını programlarının içeriklerine dahil edip etmedikleri arastırılmıstır. Böylece yerel televizyonların degisen yerel toplumları yansıtıp yansıtamadıgı da sorgulanmıs olacaktır.
Özet (Çeviri)
Political,social and economic developments and impacts of globalisation have resulted in the integrated societies. Culture industries led by large companies establish global culture to realise cultural circulation. Resulting global culture enables the spread of globalised economies while global culture results in local cultural and social changes. Local societies which have changed as a result of global culture also introduce changes in local television programmes. However ,global culture is not the only aspect which is in circulation. Environmental catastrophies, clashes, bombing are now the problems of the whole world. The aim of this study is to find out the reflection of spreading global culture in local societies and how the resulting mixed cultures appear on local televisions. Within the framework of this study, Health programmes on local televisions of Eastern Blacksea Region have been chosen. Cancer incidents, which was not an important health problem in the past although it is now, have been focused on and questioned whether they have been included in television programmes in this region.