Fusûsu'l-hikem'de kur'an'dan iktibaslar ve kur'an'dan yararlanma metodları
Quqtations from koran and benefiting methods from koran in fususu'l-hikem
- Tez No: 208907
- Danışmanlar: DOÇ.DR. NİHAT TEMEL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Din, Religion
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlahiyat Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Tefsir Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 166
Özet
Fusûsu'l-Hikem'de Kur'an'dan ktibaslar ve Kur'an'dan Yararlanma Medodları? isimli çalısmamız, isârî tefsir alanında nazarî yorumlarla yeni bir çıgır açtıgı kabul edilen ve bir tasavvuf âlimi olan Muhyiddin bn Arabî'nin (ö. 638/1240) Fusûsu'l-Hikem adlı eserinde geçen âyetlerin seklî açıdan tesbiti ve tefsir metodu açısından incelenmesine yöneliktir. Arastırmamız giris ve iki bölümden olusmaktadır. Giriste arastırmanın konusu, önemi ve metodu belirtildikten sonra, Fusûsu'l-Hikem adlı eser ve Kur'an'dan iktibasın hükmü hakkında bilgi verilmistir. Birinci bölümde; önce Fusûsu'l-Hikem'de yer alan âyetlerin iktibas sekillerine deginilmis, lafzen ve mânen alınan âyetler çesitli kategorilere ayrılarak incelenmis; sonra âyetlerin iktibas amaçları üzerinde durulmustur. kinci bölümde; Fusûsu'l-Hikem'de yer alan tefsir metodlarının tesbiti çerçevesinde, eserde yer alan âyetler önce tefsir sekli açısından ele alınmıs, ardından tefsir metoduna göre isâri, zâhirî ve lugavî olarak tefsir edilen âyetler incelenmistir. Sonuç bölümünde ise genel bir degerlendirme ve ulasılan sonuçlar yer almaktadır.
Özet (Çeviri)
Our work ?Quotations Koran and Benefiting Methods from Koran in Fususu?l- Hikem? is about fixation of the verses in Fususu?l-Hikem of Muhyiddin Ibn Arabi who is accepted as leading a new departure with his theoretical comments in theosophistical commentary figuratively and investigation of them from the point of view of commentary method. Our research is composed of introductin and two parts. In introduction part after stating the importance of the research and method, information is given about Fususu?l- Hikem. In the first part firstly quotation forms of the verses in Fususu?l-Hikem is referred verses which are taken verbally and in meaning are investigated by seperating into various categories and then quotation reasons are studied. In the second part in the frame of fixation of commentary methods in Fususu?l- Hikem, verses in the work are taken firstly as commentary form then verses which are commented according to commentary methods theosophistical, outward and literally, are investigated. In the conclusion part general appreciation and results take place.