Sosyal refah devletinin bir unsuru olarak Türkiye'de sosyal güvenlik sisteminin yeniden yapılandırılması
The restructuring of the social security system in Turkey as an element of social welfare state
  1. Tez No: 208918
  2. Yazar: SALİH KIVANÇ BİLGEBAY
  3. Danışmanlar: PROF. TURGAY BERKSOY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 106
Özet
Sosyal refah devletinin en önemli unsurlarından biri olan sosyal güvenlik, insanoğlunun toplum olarak yaşamaya başladığından beri ihtiyaç duyulan bir olgu olarak hep var olmuştur. Toplumlar geliştikçe sosyal güvenlikte toplumlarla birlikte gelişmiştir. Bu gelişmeler neticesinde bir takım sorunlar da ortaya çıkmıştır. Ülkemizde de bu gelişmeler neticesinde sosyal güvenlik sistemiyle ilgili olarak ekonomik sorunlar ortaya çıkmıştır. Bu çalışma ile ortaya çıkan sosyal güvenlik açıklarının Türkiye ekonomisi üzerinde yarattığı etkiler incelenerek bu kurumların yeniden yapılandırılması ile ilgili olarak öneriler sunulmaya çalışılmıştır. Sistemin bu biçimde daha sürdürülemeyeceği açıktır. Sosyal güvenlik kuruluşlarının yeniden yapılandırılması gereğinin ortaya çıkmasının temel nedenleri arasında, erken yaşta emeklilik, kötü yönetim gibi nedenler yatmaktadır
Özet (Çeviri)
As an important element of social welfare state, the need for social security has existed since the begining of communal living. As societies have developed in the course of time, so have social security systems. As a consequence of such developments certain problems have surfaced. In our country economical problems have evolved as a result of increased social security needs. In this study we have attempted to evaluate the effects of social security related deficits on the economic system and to suggest restructuring methods of the social security institutions. It is obvious that the social security system can not continue to exist in its present form. Among the reasons that necessitate the restructuring of the social security system are early retirement age, and bad management