Elektronik ticaret ve elektronik ticaretin vergilendirilmesi
E-commerce and taxation of e-commerce
  1. Tez No: 226570
  2. Yazar: İHSAN TOPCU
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AHMET TEKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2008
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Maliye Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 200
Özet
Bilgi ve iletişim teknolojilerindeki gelişmelerle globalleşen dünyada coğrafi sınırlar ve mesafeler önemini yitirmiş, pazar dünya çapında büyü¬müş; uluslararası fuarlara, sergilere ve diğer tanıtım etkinliklerine katılmak ya da uluslararası iş gezileri düzen¬lemek imkanına sahip olmayan küçük ve orta ölçekli işletmeler internet ile dünya pazarlarına açılma fırsatı bu¬lmuşlardır. Elektronik ticaret olarak isimlendirdiğimiz bu yeni oluşum, tüm işletmelerin küresel rekabet ortamına çıkmasına imkan sağlamış, daha önce hayal edilmesi bile müm¬kün olmayan sektörlerin oluşmasına, varolanların dönüşüm geçirmesine veya yok olmasına sebep olmuştur. Bir web sayfasında binlerce çeşit ürünün görüntülenmesini, ürün hakkında bilgi edinilmesini ve ürünün satışını mümkün kılan e-ticaret, geleneksel ticarete oranla maliyetlerinin çok düşük olması nedeniyle işletmelere rekabet avantajları sağlamıştır. Elektronik ticaretin dünya ticaret hacmi içindeki payı hızla artmakla birlikte internet ortamında teslim edilebilen dijital malların devletlerde meydana getirdiği vergi kayıpları bu ye¬ni ticaret biçiminin nasıl vergilendirileceği sorusunu hem ulusal hem de uluslar arası düzeyde önemli bir tartışma konusu haline getirmiştir. Unutulmaması gerekir ki global nitelik taşıyan bu vergisel sorunların çözümü uluslararası diyalog ve uzlaşıyla yine global nitelikte olmalıdır. Aksi halde bu uzlaşmazlıktan karlı çıkanlar devletler değil off-shore merkezleri, serbest bölgeler ve vergi cenneti ülkeler olacaktır.
Özet (Çeviri)
Geographical borders and distances had lost their signifinance in the globalization of the world because of the developments of information and communication technologies, marketplace had growth worldwide; small and medium companies which can?t join international fairs and other promotional activities and which can?t coordinate international business journals, had found a chance to join the markets of the world via internet. Electronic commerce had caused creation of new sectors which can?t be imagined before. On the other hand, electronic commerce had also caused the evolution or the vanishing of the sectors which are exist. Electronic commerce that makes the visualization, selling and getting information about thousands kinds of products possible, had provided the adventage to compete other traditional companies. Today, the rate of electronic commerce in the world commerce is rapidly inereasing. Tax losses in the governments which are caused by the digital products that are deliverable online, had brought to spotlight the question that ?How can we tax this new commerce system??. We should not forget the solution of global tax problems should be the global qualification. However, the persons who benefits by this disagreement, will not be the governments but will be off-shore centers, free zones and the countries tax heaven.