Davranış bazlı yönetici profili, mevcut profilin çalışan memnuniyetine etkisi, çalışan gözünde ideal yönetici profiline yönelik bir araştırma
Research on behavioral profile of manager, its effects on subordinates' satisfaction and the ideal behavioral profile from the point of subordinate
- Tez No: 208923
- Danışmanlar: PROF. DR. İNCİ ERDEM ARTAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İşletme, Business Administration
- Yıl: 2006
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 139
Özet
Bu çalısmanın amacı, türk yöneticilerinin davranıssal profilini, çalısanların buprofilden duydukları memnuniyeti ve çalısanların bakıs açısından ideal yöneticidavranıs profilini ortaya koymaktır. Liderlige davranıssal yaklasım bu çalısmanınkuramsal belkemigini olusturmaktadır. Bu çalısmada degisik sektörlerden çalısanlar,yöneticilerinin, görevlerini yaparken kendilerine olan yaklasımlarınıdegerlendirmislerdir. Literatüre benzer sekilde, yönetici davranısları iki faktör altındatoplanmıstır; insan odaklı insancıl yaklasım ve çalısana daha olumsuz yaklasan,otokratik-elestirel yaklasım. Bu faktörler birbiriyle negatif bir iliski içindedir.nsancıl yaklasım, bu yaklasımdan duyulan memnuniyet, idealdeki insanlcılyaklasım ve otokratik-elestirel yaklasımdan duyulan memnuniyetin birbirleriyle olumlubir iliski içinde oldukları bulgulanmıstır. Bu da insan odaklı insancıl yöneticisi olançalısanların memnuniyetinin, insan odaklı davranıslar arttıkça artacagını ve hattayöneticilerinin otokratik-elestirel tarzdaki davranıslarını dahi daha iyihazmedebileceklerini göstermektedir. Bu iliskinin tersi de geçerlidir. Daha çok olumsuzotokratik-elestirel tarzı benimsemis yöneticilerin insancıl davranısları aynı derecedetakdir görmemektedir.Banka yöneticilerinin banka dısı yöneticilerden daha fazla otokratik-elestireloldukları, banka dısı yöneticilerin ise bankacı meslektaslarına göre daha fazla insancıldavranıslar sergiledikleri bu arastırmanın diger sonuçları arasındadır.Demografik ve cinsiyet etkilesimlerine baktıgımızda, erkek yöneticilerin erkekçalısanlara daha fazla insancıl yaklastıkları ortaya çıkmıstır. Memnuniyete gelince,kadın çalısanların, yöneticilerinin otokratik-elestiren tarzdaki olumsuz davranıslarından,erkek çalısanlara göre daha az memnuniyet duydukları bulgulanmıstır. Buna mukabilerkek çalısanlar kadın yöneticilerin otokratik-elestirel tarzdaki davranıslarından daha azmemnuniyet duymaktadırlar.6Yöneticiler, yönetsel sorumlulukları olan çalısanlara daha fazla otokratikelestireldavranabilmekteler. Yönetici davranısları, çalısanların egitim düzeyine göre defarklılık gösterebilmektedir: Yöneticiler yüksek lisans ve doktora sahibi çalısanlara dahafazla insancıl daha az otokratik-elestirel yaklasmaktadırlar.En son olarak, çalısanın gözündeki yöneticisinin mevcut ve ideal insancıldavranısı arasındaki fark arttıkça, çalısanın yöneticisinden duydugu genel memnuniyetderecesi de düsmektedir. Bu da bize çalısanların daha fazla insan odaklı insancılyöneticilerle çalısmak istedigini göstermektedir.
Özet (Çeviri)
This study aimed to display the behavioral profile of turkish managers, the satisfaction obtainedfrom this profile by employees and the ideal behaviors of managers from the employees? point of view.The behavioral approach to the leadership has been taken as the theoratical backbone to the study. So,the employees from different sectors evaluated their immediate managers in terms of their behavioralapproach to them in doing business. In paralell with the literature, turkish managers behaviors andapproaches to the subordinates are classified into two factors: more people-oriented humanistic approachand more task-oriented critical approach which are in a negative correlation.Humanistic behaviors, ideal humanistic behaviors, satisfaction from humanistic approach andcritical behaviors are in a positive relation which means that employees having more humanisticmanagers are more satisfied and are more able to tolerate the critical type of behaviors of their managers.On the opposite side, employees are less satisfied of even humanistic behaviors of their managersactually having a autocratic-critical behavior type with their subordinates.Managers working in non banking sectors emphasized to a greater extend humanistic behaviorsthan the manager colleagues of banking sectors who are found to be autocratic-critical.In terms of demographic characteristics, and in terms of gender interaction, male managers arefound to behave more in humanistic type of behaviors towards male employees. Coming to thesatisfaction, female employees are less satisfied from the autocratic-critical type of behaviors of theirmanagers than their male colleagues.Another interesting founding of this study is that male employees are far less satisfied from theirfemale managers? autocratic-critical type of behaviors.Managers seem to behave differently to the employees if they have managerial responsibility, inthat case the managers prefer to emphasize more on autocratic-critical type of behaviors. On the otherhand if employees have master or doctorate degree, managers seem to behave humanistic type ofbehaviors.Finally, the study shows that, the gap between the actual and the ideal humanistic type ofbehaviors increases, the satisfaction degree of the employees decreases. Employees would like to work4with managers who are involved more in humanistic type of behaviors rather than autocratic-criticaltype of behaviors.