Sağlık kurumlarında örgüt geliştirme çalışmaları: Mersin il örneği
Organization development works in health institution: A case study of Mersin city
  1. Tez No: 208950
  2. Yazar: GONCA UÇAR
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. AYŞEHAN ÇAKICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sağlık Kurumları Yönetimi, İşletme, Health Care Management, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 192
Özet
Örgüt gelistirme çalısmaları, örgütlerin degisen dünyaya uyumunu arttırabilmek ve yasanan sorunları çözüme kavusturabilmek açısından önemli bir yere sahiptir. Bu çalısmada, örgüt gelistirme kavramı konusunda kurumsal bir çerçeve olusturulmustur. Örgüt gelistirme çalısmalarının saglık kurumlarında uygulanıp uygulanmadıgının tesbiti amacıyla Mersin il merkezi baz alınarak anket çalısması yapılmıstır. Çalısmanın sonucunda, saglık kurumlarında örgüt gelistirme çalısmalarının reformlar yardımıyla yapılmaya çalısıldıgı ancak bu çalısmaların tam olarak uygulanamadıgı bulgulanmıstır. Yapılan çalısmaların yeterince basarılı olamamasının nedenleri; personele gerekli egitim verilmeden yapılıyor olması, üst yönetimin çalısmalara yeterince destek vermemesi, örgütlerde insani degerlere yeterince önem verilmemesi olarak ortaya çıkmıstır. Aynı zamanda, reform çalısmalarının yeterince anlasılamaması, birbirinden kopuk biçimde yürütülmesi ve kamu yararını gözetmemesi de etkenler arasında yer almıstır. Bütün bu nedenlerin kaynagı, yönetim sorunudur. Saglık kurumlarında öncelikle bu soruna çözüm bulunmalıdır. Birçogu tıp egitimi almıs yöneticilerin, yönetim konusunda egitilmesi ana hedef olmalıdır.
Özet (Çeviri)
Organization development efforts are very important in increasing the adaptation of an organization to a changing world and solving organizational problems. In this study, a conceptual framework is developed around the concept of organization development. A survey conducted in order to find out whether organization development efforts exist in health care organizations that are located in the city of Mersin. The results indicate that health care organizations attempt to develop their organizations in accordance with governmental reforms, but their efforts are insufficient and unsuccessful. The reasons behind these unsuccessful efforts are that organizations implement developmental changes without the necessary personnel training, lack of top management support and insufficient emphasis on the human side of organization development. At the same time, non-coordinated implementation, a lack of understanding of governmental reform efforts at all levels of the organizations, and unclear public benefit of governmental reform efforts are found to have contributed to unsuccessful organization development efforts. The root cause of all these problems is management. Therefore, health care organizations should first find a solution to the management problem. In addition, managers, most of whom have medical training, must also receive training in managing organizations