Sosyal politika ve suç ilişkisi - ülkemiz suç profili açısından genel bir değerlendirme
Social policy and crime relation - an evaluation regarding crime profiling in our country
  1. Tez No: 208959
  2. Yazar: İSMAİL FERT
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. COŞKUN SARAÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri, Labour Economics and Industrial Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çalışma Ekonomisi ve Endüstri İlişkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 271
Özet
Suçla mücadele çalışmalarının yürütülmesi temelde kolluk güçleri tarafından yapılsa da, suçun oluşum sebeplerinin karmaşık bir yapıya sahip olması, suçla mücadele çalışmalarının geniş bir kapsamda ele alınmasını gerekli kılar. Hatta bazı suçlarda, bu yapı daha da karmaşık hale gelir ve suçun sebeplerinin incelenmesi gittikçe zorlaşır. Bugüne kadar birçok suç bilimcisi, suç kavramını ele almış ve suçun sebeplerini incelemeye çalışmıştır. Hemen hemen tüm suç bilimcileri, suçluluğun sadece kendi teorileri ile incelenebileceğini savunur. Ancak aslında her bir teori, bütünün parçalarını oluşturur; kendi parçasının anlatımını ve tasvirini yapar. Diğer taraftan suçun oluşumuna sebep olan faktörler toplumdan topluma değişiklik gösterebilir. Ancak suç, her toplumda suç olarak nitelendirildiği için, suçun evrensel ve toplumsal değişkenliklerinin olduğu, bir gerçektir. Çalışmada öncelikle çalışma ekonomisi alanında terminoloji incelenmiş; ?sosyal devlet, sosyal politika ve sosyal güvenlik? kavramları hakkında genel bilgilendirme yapılmıştır. İkinci bölümde ?suç teorileri? incelenmiş; suçun sebepleri, suç teorileri ile açıklanmaya çalışılmıştır. Metodoloji bölümünde ise; ?suç sayıları ve oranları, yöntemleri, çeşitleri ve yerleri? incelenmiş ve suç teorileri kapsamında, ülkemizin suç profili çıkartılmaya çalışılmıştır. Sonuç ve öneriler kısmında ise, suçların önlenmesi bakımından yapılabilecek çalışmalar ele alınmıştır.
Özet (Çeviri)
Although crime prevention activities seem to be related to the law enforcement works, it needs a broad consideration since the motivation of crime has lots of causes. Sometimes the causes of crime can have more than one cause and be very complicated, which makes it difficult to understand. Lots of criminologists have been studied about the crime up until now. Some of them have found some results to explain the motivations or causes of crimes with their theories. Proponents of the theories of causation usually insist that the truth is to be found only in their own studies, however; each builds the complete subject in the picture of that piece of it which he happens to have touched. On the other hand, the motivations or causes of crimes can change from society to society, however, crime is same everywhere. In this context we can say that there are some universal and local factors, which affects crime being committed. In this study firstly the terminology of labour economics and industrial relations; social state, social policy and social security systems are explained. At the second chapter the motivations or causes of crimes are explored with criminological theories. At the methodology chapter crime rates, types and locations of Turkey are studied so that we can make some relations about crime and find some solutions about crime prevention. Lastly some results and suggestions are declared to prevent from crime.