Karşılaştırmalı kurumsal üstünlükler bakımından türkiye'nin avrupa birliği karşısında rekabet gücü
Comparative institutional advantages explaining competitiveness of turkey against european union
  1. Tez No: 208965
  2. Yazar: BURÇAK MÜGE VURAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. M. SADIK ACAR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Ekonomi, Economics
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İktisat Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 210
Özet
Farklı kurumsal yapılanma modellerinin ortaya çıkardıgı karsılastırmalı kurumsal üstünlükler, ülkeler arasındaki üretim sistemlerinde uzmanlasma ve ticaret kalıpları üzerinde belirleyici olmaktadır. Temel olarak iki farklı yapı, serbest piyasa ekonomileri ve yönlendirilmis piyasa ekonomileri, kapitalist iktisadî sistemin içerisinde yer alan iki kutbu olusturmaktadır. Kapitalist sistem altında islerlik gösteren kurumsal yapılanmalar, her iki kutba ait ögeleri de içerisinde barındıran karma yapılar olmakla beraber, bir kutba yakınlıklarına göre derecelendirilebilmektedirler. Böylece, ülkelerin iktisadî örgütlenme yapıları bu iki kutup arasındaki bant üzerinde farklı noktalarda yer almaktadır. Zaman ve mekan soyutlamalarıyla Klasikler ve Neo-Klasikler tarafından ihmal edilen kurumsal yapı, birbirini tamamlayıcı unsurları içerisinde barındırıgı ölçüde, iktisadî performansı ve rekabet gücünü artırmaktadır. Bu kapsamda, çalısmanın öncelikli amacı, uluslararası ticaret kalıplarının belirlenmesinde göz önünde bulundurulan karsılastırmalı üstünlükler ve rekabet gücü teorilerinin göz ardı ettikleri, kurumsal yapı degiskenlerini analize dahil ederek, incelemektir. Buradan çıkarılan genel sonuçların Türkiye için özellestirilmesi ve Avrupa Birligi ile bütünlesme sürecindeki Türkiye'nin AB karsısındaki rekabet gücünü artırmaya yönelik politika önermeleri üretebilmek bir diger amaçtır. Bu amaca yönelik olarak, çalısmanın birinci bölümünde rekabet gücü kavramı incelenmis ve rekabet gücüne kurumsalcı yaklasım ele alınmıstır. kinci bölümde, ?Karsılasılastırmalı Kurumsal Üstünlükler? yaklasımı kapsamında, kapitalizmin farklı kurumsal yapıları barındıran iki farklı formu ele alınmıstır. Bu çerçevede, Serbest Piyasa Ekonomilerinin ve Yönlendirilmis Piyasa ekonomilerinin kurumsal yapılarının destekledigi yenilik ve üretim sistemleri incelenmistir. Son bölümde ise, Türkiye'nin Avrupa Birligi Karsısındaki rekabet gücü ve kurumsal yapısı çesitli yöntemlerle ölçülmekte ve degerlendirilmektedir
Özet (Çeviri)
Varieties of capitalism, embedding different institutional structures, determine the specialisation and trade patterns among countries. A core division is made between two forms of capitalism, Liberal Market Economies and Coordinated Market Economies, constituting the two polars of the capitalist system. National institutional structures, capturing a combination of the elements of varieties of capitalism, demonstrate national models of capitalism. Therefore, the economic organisation of the national economies? can be arrayed along these two poles of the spectrum. Abstractions of the Classical and Neo-Classical teories, ignore the historical processes and peculiarities of national economies, taking institutions as given. However, institutional framework, as long as incorporating complementarities, effectively increases the performance of national economies. Within this contex, this research aims to examine the effect of institutional structures on the specialisation and production patterns of economies. Theoretical assertions and ampirical findings will be used to make inferences for Turkish competitiveness against European Union. To this end, first chapter of dissertation analyses the competitiveness concept, and discusses an institutional approach towards competitiveness. Second chapter investigates the Comparative Institutional Advantages, and examines the functioning of two main forms of capitalism. Innovation ? production systems and specialisation patterns, supported by Coordinated Market Economies and Liberal Market Economies are investigated within this context. Third chapter is spared ıort he ampirical measurements of institutional structure and competitiveness of Turkish economy against European Union. Evaluations and inferences are made accordingly with the findings.