Avrupa Birliği'nin güvenlik ve savunma politikaları içinde Türkiye'nin konumu
Turkey's position in European Union security and defence policy
  1. Tez No: 208967
  2. Yazar: FEHMİ AĞCA
  3. Danışmanlar: PROF.DR. CANAN BALKIR
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dokuz Eylül Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Avrupa Birliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 348
Özet
Bu çalışma beş ana bölümden oluşmaktadır. Birinci bölümde, güvenlik ve tehdit kavramlarının kuramsal olarak analizi, küresel ölçekte asimetrik tehditlerin gelişimi, tarihsel süreçte ve günümüzde güvenlik algılamalarının nasıl değiştiği, güç ve tehdit dengesi kuramları ile küresel jeopolitik teorilerin güvenliğe etkilerinin neler olabileceği üzerinde durulmaktadır. İkinci bölümde, tarihsel süreçte Avrupa'nın bütünleşmesine ilişkin olarak geliştirilen bütünleşme kuramları incelenmekte, AB'nin genişleme ve derinleşme süreçleri bu kuramlar çerçevesinde değerlendirilmekte ve geleceğe ilişkin öngörülerde bulunulmaktadır. Üçüncü bölümde, İkinci Dünya Savaşı sonrasına Avrupa Güvenlik ve Savunma Politikalarının gelişimi konusunda temel yaklaşımlar ve kurumsal güvenlik girişimleri ele alınmakta, AGSP'nin Maastricht sonrası gelişimi, Avrupa Anayasası'nda yer alan AGSP ile ilgili maddelerin irdelenmesi ve AGSP'nin geleceğine ilişkin analizlere yer verilmektedir. Dördüncü bölümde, Avrupa'nın güvenliği üzerinde ABD ve NATO'nun etkisi kapsamlı olarak ele alınmakta, AGSP ile NATO'nun gelecekte birbirlerini nasıl etkileyebileceği konusunda değerlendirmeler yapılmakta ve Wallerstein'in Dünya Sistemi Yaklaşımı kuramı çerçevesinde yeni gelişmekte olan küresel güçlerin AGSP'ye etkileri analiz edilmektedir. ii Beşinci bölümde, bölgesel ve küresel gelişmelerin Türkiye'nin izlemekte olduğu ya da gelecekte izleyebileceği politikalara etkileri analiz edilmekte, Türkiye'nin AGSP içindeki konumu ve önemi irdelenmekte ve AB'nin güvenliğinde gelecekte nasıl bir rol oynayabileceğine ilişkin değerlendirmeler yapılmaktadır.
Özet (Çeviri)
This study is composed of five parts: The first part covers theoretical analyses of the threat and security, the theories of power and threat balance, development of the asymetric threats on global scale and how security assumptions changed in history and today. In the second part, European integration theories are reviewed in historical process, enlargement and deepening processes of European Union are discussed in the context of these theories and some envisions are made for the future. In the third part, main approaches on development of the European security and defence policies after Second World War and institutional security concepts are handled. In addition, the amendments of European Constitution related to ESDP and some analyses about the future of ESDP are discussed. In the fourth part, the effects of NATO and US on Europe?s security policies are discussed in detail. On the other hand, some assessments are made about how ESDP and NATO effects each other in future. Lastly, in the light of the Wallerstein?s ?World System?, the effects of new global powers to ESDP are analyzed. In the fifth part, regional and global developments effecting Turkey?s foreign policy are discussed, the importance and the position of Turkey in ii ESDP are reviewed and some assessments are made about Turkey?s possible roles for the security of EU in future.