Evaluation of the university students' career anchors
Üniversite öğrencilerinin kariyer değerlerinin değerlendirilmesi
- Tez No: 208991
- Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
- Yıl: 2006
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Marmara Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 106
Özet
Üniversite ögrencilerinin kariyer degerlerinin degerlendirilmesi konulu tezde, Prof.Edgar H. Shein'ın kariyer degerlerini belirlemek ve yapılan kariyer seçimlerinin kisinindegerleri ile örtüsüp örtüsmedigini görmek üzere olusturdugu sekiz kariyer degerinden yolaçıkarak; teknik, yönetimsel, özerklik, girisimci, güvenlik, meydan okuma, kendini adama,hayat tarzı, üniversite ögrencilerinin kariyer degerleri belirlenmeye çalısılmıstır. Bu amaçdogrultusunda özellikle kariyer yönetimine, gelisimine, ve planlamasına dair konular üzerindedurulmustur. Bunun yanında kariyer degerleri konusu ayrıntılı bir sekilde sunularak sekiz ayrıdeger degisik özellikleriyle tanıtılmıstır. Ayrıca seçilen üç ayrı bölümdeki son sınıfögrencilerinden olusan 252 kisilik bir gruba olusturulmus olan kariyer degerleri anketiuygulanarak ögrencilerin kariyer degerleri degerlendirilmistir.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to evaluate and define the career anchors of the university studentsunder the light of the eight career anchors developed by Edgar H. Shein to see if values of aperson match with his career choice, technical/functional, job security, general management,autonomy/interdependence, entrepreneurial creativity, pure challenge, service-dedication, andlife style. So at first especially it is focused on the career management, development, andplanning. Besides career anchor was introduced in detail and eight career anchors werepresented with all different features of them. Moreover the students? career anchors wereevaluated by applying an already developed questionnaire to a group of 252 which consists oflast grade students of three different branches.