The support of training programs with intra institutional communication tools in businesses and a research
İşletmelerdeki eğitim programlarının kurumiçi iletişim araçlarıyla desteklenmesi ve bir araştırma
  1. Tez No: 208990
  2. Yazar: RAMAZAN TİYEK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CANAN ÇETİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İletişim Bilimleri, İşletme, Communication Sciences, Business Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İnsan Kaynakları Yönetimi ve Gelişimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 144
Özet
Dünya üzerinde yasanan degisim ülkelerdeki bütün süreçleri etkilemektedir. Isletmeler de ülkelerin hayatı için önemlidirler. Isletmelerin gelecekte ayakta olabilmeleri egitim programlarının uygulanmasını gerektirmektedir. Egitim, bireylerde istendik davranıs degisiklikleri (bilgi, beceri, davranıs) meydana getirme becerisidir. Degisen kosullar karsısında isletmelerin dolayısıyla çalısanların da kendilerini degistirmeleri gerekmektedir, çünkü degisim kaçınılmaz olarak bireylerin karsılarına çıkmaktadır. Yeni durumlara daha kolay uyum saglayabilmek için uygulanan egitim programlarının verimli geçmesi arzulanan davranıs degisikliklerinin gerçeklesme süresi açısından çok önemlidir. Bir defa uygulanan egitim programları bazı zamanlar çok da verimli geçmeyebilmektedir. Bu durumda egitim programlarının tekrar edilmesi gerekmektedir. Bu da zamanın çok kıymetli oldugu günümüzde nakit ve zaman kaybına sebep olabilmektedir. Bunun önüne geçmek isteyen isletme yöneticileri, egitim programlarının verimliligini artırıcı, onları destekleyici birtakım çalısmalar yapabilirler. Egitim programlarının desteklenmesinde kurumiçi iletisim araçlarının kullanılması isletmeler için nakit ve zaman tasarrufu saglayabilir. Kurumiçi iletisim araçlarının isletmelerdeki egitim programlarının desteklenmesinde kullanılması ve isletmelerde ögrenme ortamlarının olusturulmasında yardımcı olmasının arastırılması arastırmanın temel amacını olusturmaktadır. Bunun yanında, bu çalısma sonunda kurumiçi iletisim araçlarının mevcut özelliklerine ek olarak daha önce kullanılmayan degisik özelliklerinin ortaya çıkarılması da arastırma için önemlidir. Literatüre yeni bir öneri sunma seklinde katkı saglayacagını umdugum bu arastırmada, daha önce egitim programına katılmıs bireylerin, egitim programlarının desteklenmesinde kurumiçi iletisim araçlarının islevlerinin belirlenmesi hakkındaki görüslerini ifade etmeleri istenmis ve bu sekilde arastırmanın verilerine ulasılmaya çalısılmıstır.
Özet (Çeviri)
Changing in the world affects all activities of the countries. This also applies to businesses, where globalization directly influences. For businesses, survival in the future requires effective training programs. Training refers to the acquisition of knowledge, skills, and attitudes as a result of teaching vocational or practical skills and knowledge that relates to specific useful skills. Effective training programs are essential for the shortening the adaptation period and acquiring new skills, behaviors, and attitudes. Sometimes training programs can?t be effective when they are firstly applied. For that reason, they should be repeated. Generally, repetition of training programs is considered wasting time and money for the managers. Support of training programs may prevent the repetition of training programs and save money and time for the entrepreneurs. The support of training programs with intra institutional communication tools effective in terms of money and time. Furthermore it helps to constitute learning organizations. Ceaseless learning is essential for the whole life of the businesses. Moreover, this study indicates the new features of the intra institutional communication tools. Managers infer both use intra institutional communication tools effectively and support the training programs with them at the end of the study. This study is new in the literature and sampling process doesn?t allow generalization. Importance of the study is being a proposal in the literature for future researches.