Otizm üzerine Türkiye'den bir örnek vaka incelemesi
A case study from Turkey on autism
- Tez No: 208999
- Danışmanlar: PROF.DR. AKİLE GÜRSOY
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Antropoloji, Anthropology
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yeditepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Antropoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 263
Özet
Bu çalısma, temelde, `Otizm Üzerine Türkiye'den Bir Örnek Vaka ?ncelemesi' ile konunun Türkiye'deki algılanısına ısık tutmak amacını tasımaktadır. Çalısmanın merkezinde Türkiye'de otizm konusunda teshis ve tedavi yöntemleri sunan kurum ve kuruluslar, bu kurum ve kurulusların konuya yaklasımları ve Türkiye'den bir örnek vaka çalısması yeralmaktadır. Bu doğrultuda çalısmamız üç bölümden olusmaktadır. Birinci bölümde genel olarak otizmin ne olduğu, nasıl ortaya çıktığı ve ne sekilde teshis edildiği konularına değinilmis, Türkiye'de otizmin algılanısı ve konuya yaklasımların günümüze kadar geçirdiği evreler anlatılmıstır. Çalısmada ayrıca `marjinalite' ve `anormallik' kavramları tanıtılmıs ve `Türkiye'de Otizm' konusu bu kuramlar çerçevesinde tartısılmıstır. ?kinci bölümde, arastırmada kullanılan yöntem ve tekniklere yer verilmistir. Üçüncü bölümde ise Türkiye'de yapılmıs bir saha çalısması temel alınarak otizmin, bulunduğumuz kültüre yansımaları anlatılmaya çalısılmıstır. Konuyla ilgili Türkçe ve yabancı dilde kaynaklar taranmıstır. Çalısmanın temelinde otizmin, evrensel bir sorun olmakla beraber, değisik bir kültür ve sosyal çevre içinde bazı farklılıklar gösterebildiği ancak temelde etkilerinin benzer olduğu düsüncesi hakimdir. Sonuçta otizm, ortaya çıkıs sebebi hala tespit edilememis, çaresi ve tedavisi henüz bulunamamıs bir gelisim bozukluğu olarak anılmaktadır. Çalısma, güncel örneklerle Türkiye'de otizmin algılanısında gelinen noktaya ısık tutmak amacıyla hazırlanmıstır
Özet (Çeviri)
This research, ?A Case Study From Turkey On Autism?, mainly focuses on the purpose of enlightening the perception of autism in Turkey . At the core of the research lies a case study from Turkey and a study of organizations and institutions in Turkey related to the diagnosis and treatment of autism. Thus, the research on this subject is constituted from three parts: in the first part, what autism is in general, how it was first identified and how it is diagnosed are examined, and the perception of autism in Turkey and the evolution of the approaches to the subject are explained. ?Marginality? and ?Abnormality? concepts are also briefly presented, and autism in Turkey is discussed using the tools of these theories. In the second part, are the research methods and techniques. In the third part, based on a case study conducted in Turkey, reflections of autism on the culture is studied and presented. Bibliography on the subject, both in Turkish and in various foreign languages, is also included. At the base of the research lies the concept that, although autism is a universal psychic problem, it reflects differently in different cultural and social media, although its reflections may still be similar. As a result, autism is still considered as a developmental disorder whose treatment is yet to be discovered. The main purpose of this research is to enlighten the point reached in the social perception of autism in Turkey, with the help of a comtemporary case study.