Özelleştirme sürecindeki Tedaş'ın (Türkiye elektrik dağıtım anonim şirketi) yeniden yapılandırılması
Reorganizing of the Turkey's electricity distribution company(Tedaş) which is in process of privatization
  1. Tez No: 209003
  2. Yazar: AHU AKGÜL ŞEN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. BELKIS ÖZKARA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 2007
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İşletme Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 135
Özet
Çalısmada, özellestirme sürecindeki TEDAS'ın (Türkiye Elektrik Dagıtım Anonim Sirketi) yeniden yapılandırılması, genel perspektifte özellestirmenin amaçları ile baglantı kurularak, elektrik dagıtım sektöründeki özellestirme yanlısı görüsler ile özellestirme karsıtı görüsler ayrı ayrı degerlendirilerek incelenmistir. Dünya ölçeginde elektrik dagıtım sektöründeki kimi özellestirme çalısmalarına karsılastırma kolaylıgı saglaması bakımından atıf yapılmıstır. Özellestirmenin amaçları ekonomik, mali, toplumsal ve siyasal amaçlar olarak ele alınmıstır. Bu amaçlara ulasmak için hangi özellestirme yöntemlerinin uygun olacagı tarihsel gelisim ve hukuksal prosedür irdelenerek, özellikle bes yıllık kalkınma planlarındaki elektrik sektörünün özellestirilmesine dogru giden yapılanma çalısmaları açıklanmıstır. Türkiye ölçegindeki kimi elektrik dagıtım özellestirme uygulamaları ele alınmıstır. Türkiye Elektrik Dagıtım Anonim Sirketi'nin yeniden yapılandırılması kapsamında özellestirme sürecinin dagıtım sirketlerinin altyapı yatırımlarının devam etmesi sebebiyle geçici bir süre için ertelendigi görülmüstür.
Özet (Çeviri)
In this study, reorganizing of Turkey?s electricity distribution which is in progress of privatization and in general perspective, the targets of privatization are related to each other. The ideas which are against and disagainst about the privatizaten of electric distribution sector were researched one by one. In world?s criterion in order to compare some privatization in electricity distribution sector, some attributions were done. The goals of privatizations were studied economical, financial, social and political goals. In order to reach these goals, by examining legally procedure and historical developing, which methods are suitable is easily found. Especially, the studies of privatization of electricity sector which is in a five- year development plan is introduced. Some electricity distribution privatization methods in Turkey criterion are taken up . It is noticed that reorganizing of Turkey?s electricity distribution company was put off for a while because in the progresss of privatization some distribution companies are going on substructure investments.