Resmi bayram ve törenlerin kutlanma şekilleri ile ilgili öğretmen ve öğrenci görüşleri üzerine bir değerlendirme (Afyonkarahisar ili örneği)
An evaluation on the celebration style of official festivals and ceremonies by teachers and student?s point of view ( case of Afyonkarahisar)
- Tez No: 209007
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ŞABAN ORTAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İlköğretim Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Okul yasamında törenlerin bazı degerler ve davranısların kazandırılmasında çok büyük önemi ve katkısı oldugu muhakkaktır. Bu degerler milletleri millet yapan en küçük yapı taslarının özünde olması gereken degerlerdir. Bu kazanıma giden en büyük köprü de ulusal bayram kutlamaları ve törenleridir. Bu önem arastırmacıyı, resmi bayram ve törenlerin kutlanma sekilleri ile ilgili ögretmenlerin ve ögrencilerin görüslerinin ve tutumlarının degerlendirilmesi yönünden arastırılmasına yöneltmistir. Arastırma da öncelikle törene iliskin genel bilgiler verilmis, ardından okulda düzenlenen törensel etkinliklerin degerlendirilmesine yardımcı olacak kavramlar, olusumlar ve ölçütler ortaya konmustur. Arastırma verileri, Afyonkarahisar ilinin merkeze baglı okulları ile kırsal kesimdeki okullardan rastgele seçilerek, toplam 11 ilkögretim okulundaki 8. sınıf ögrencilerine ve ögretmenlere uygulanan 34 maddelik anket formu ile toplanmıstır. Ayrıca, ankette, ögretmen ve ögrencilerin ulusal bayram günlerinde düzenlenen tören ve diger kutlama etkinlikleri ile ilgili önerilerini yazabilecekleri bölüm ayrılmıstır. Arastırmada ulasılan bulgular, ulusal bayram günlerinin kutlanmasında birlikteligin saglanamadıgını, belli baslı ögrenciler dısında etkin bir görev dagılımının yapılamadıgını, genellikle resmi törenlerle yetinildigini ve bu nedenle oyun çagında olan çocuklara bu törenlerin sıkıcı geldigini, bugünkü çerçevelerinde düzenlenen törenselliklerin amaçlarına tam olarak ulasamadıklarını ortaya koymustur. Bu nedenle, ulusal bayram günlerinin resmi törenler dısında ögrenci, ögretmen ve halkın etkin katılımının saglanabilecegi, ilgi ve beklentilerine cevap verebilecek sekilde degisik törensel etkinliklerin düzenlenerek, senlik havasında kutlanması önerilmektedir.
Özet (Çeviri)
It is certain that the ceremonies in school life has a great effect and importance on gaining cultural values and behaviours. These cultural values are the fundamental values in the base structural properties of nations to become real nastions. Thus the greatest bridge towards the success is the celebration of national festivals and ceremonies. This importance directs researcher to researh and evaluate the effect of celebration style of offıcial festivals and ceremonies by teacher?s and student?s point of view. In the research, firstly general information about ceremonies has been given, then, criterion helping the evaluation of ceremonial activities in school has been placed. Afterwards, national festival ceremonials, festivalisation of national days and recent activities and ceremonies have been analysed as a summary. Research data have been collected by forms specially designed for teachers and students randomly selected from 8th degree classes of 11 primary schools located at Afyonkarahisar?s city center and pastoral zone. Furthermore, in form, a space for the suggestion of teachers and students about celebration activities held on national festival days have been placed. Researches has shown that a unity can?t be established during the days of national festivals, except for some selected students, there is no active special dispersion of duty made, generally contentation by official celebrations and thus for the children at the age of play have been bored of these celebrations, and finally researches put forward that purpose of the arrenged ceremonies hasn?t been exactly succeeded. Because of this reason, there is a suggestion of celebration of national festival days especially for students, teachers and people by arranging interesting activities to attract people to this celebrations as real festivals.