İlköğretim öğrencilerinin öğrenme stilleri: fen başarısı ve tutumu arasındaki ilişki (afyonkarahisar il örneği)
Middle school students learning styles: the relationship between student science achievement and attitudes (lone of afyonkarahisar)
- Tez No: 209008
- Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. ERSİN KIVRAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Afyon Kocatepe Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sınıf Öğretmenliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Bu arastırmada, ilkögretim ögrencilerinin ögrenme stilleri ile fene yönelik tutum ve basarıları arasındaki iliski incelenmistir. Arastırma Afyonkarahisar ili merkez ilçesinde ögrenim gören ilkögretim ögrencileri ile yapılmıstır. Arastırmada tarama modeli kullanılmıstır. 468 ilkögretim ögrencisine Kolb Ögrenme Stili Envanteri (ÖSE) uygulanarak ögrencilerin ögrenme stilleri belirlenmistir. Fen tutumunu belirlemek için Fene Yönelik Tutum Ölçegi kullanılmıstır. Verilerin çözümlenmesinde varyans analizi (one way ANOVA), t testi, yüzde ve frekans dagılımı istatistik teknikleri kullanılmıstır. Arastırmada elde edilen bulgulara göre ögrencilerin en çok özümseyen ögrenme stilini tercih ettigi ortaya çıkmıstır. Degistiren-özümseyen ve degistiren-ayrıstıran, ögrenme stilindeki ögrencilerin fen tutumları arasında anlamlı farklılasma oldugu bulunmustur. Her bir ögrenme stilindeki ögrencilerin tutumları ile cinsiyet arasında anlamlı bir iliski olmadıgı sonucuna ulasılmıstır. Degistiren-özümseyen ve degistirenayrıstıran ögrenme stilindeki ögrencilerin fen basarıları arasında da anlamlı farklılasma oldugu bulunmustur. Her bir ögrenme stilindeki ögrencilerin basarıları ile cinsiyet arasındaki iliski incelenmis; degistiren ve yerlestiren ögrenme stilindeki kız ögrencilerin basarılarının yüksek oldugu tespit edilmistir
Özet (Çeviri)
The purpose of this study was to investigate the relationship between students? learning styles and science achievement, and students? attitudes towards science. There were a total of 468 7th and 8th graders involved in this study that took place in Afyonkarahisar. The researcher used the Kolb?s Learning Style Inventory (LSI) to determine the participants? learning styles and the Scale of Attitudes Towards Science to find out the attitudes of the participants for science. The independent-samples t-test, descriptive statistics and one way ANOVA with a = 0.05 were employed in the analysis of the data. The study showed that students preferred the most assimilating learning styles. There was a statistically significant difference found among the achievements of converging-assimilating and converging-diverging learners. Likewise, the study also documented that there was a statistically significant difference detected among the attitudes of converging-assimilating and converging-diverging learners. Furthermore, gender was not a factor on students? science attitudes. However, gender was an important factor on students? science achievement