Belediyelerde performans yönetimi sorunları ve çözüm önerileri
Problems and solutions of performance management municipality
  1. Tez No: 209022
  2. Yazar: RUVEYDA KIZILBOĞA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. RECEP BOZLAGAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kamu Yönetimi, Public Administration
  7. Yıl: 2006
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Marmara Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 124
Özet
19. yüzyıl da uygulanmaya baslanan performans yönetim sisteminin ilk örnekleriözel sektörde görülmüstür. Kamu sektöründeki performans uygulamaları ise daha sonrakidönemler de ortaya çıkmıstır.Çalısanların basarı seviyesini ölçen performans yönetim sistemi uygulaması,belediye yönetiminde mevcut yönetmelige göre yapılmaktadır. Belediyelerde uygulanmaktaolan Devlet Memurları Sicil Yönetmeligi hükümleri, uzun zaman önce yapıldıgı için simdikizamanın gereklerine cevap verememekte ve birçok sorunla karsılasılmaktadır. Mevcutsistemin sorunlarını ortaya çıkarmak ve bunları gidermeye yönelik çözümler üretmek,belediyelerdeki performans yönetim sisteminin gelisimini saglayacaktır. Ayrıca, hizmet alanımerkezi yönetimden farklı olan belediyelerde, kendi yapılarına ve çalısma kosullarına uygunyeni bir performans yönetim sistemi olusturulmalıdır. Geleneksel yönetim kültürünün hâkimoldugu belediyelerde, yeni kamu yönetimi anlayısına geçilmesiyle birlikte performansyönetim sisteminde de önemli degisimler yasanmaya baslamıs ve kurum tarafından sürecedaha fazla önem verilmistir. Yine de, bu konu üzerinde önemle durulması hem kurum hem deçalısanlar için fayda saglayacaktır. Özellikle yöneticiler, çalısanlarıyla ilgili vereceklerikararlarda (ücret, terfi, isten çıkarma vb.) bu verilere dayanarak hareket etme imkânınakavusurlar. Ayrıca çalısanlar da degerlendirme sonuçları sayesinde eksik yönlerini görürler vebunları yöneticileriyle kararlastıracakları egitim programları ile giderme fırsatına yakalarlar.Sonuçta, etkili, verimli ve kaliteli bir belediye yönetimi için performans yönetimsistemine önem verilmeli, gerekli düzenlemeler yapıldıktan sonra uzman personelce busistemin uygulanması saglanmalıdır
Özet (Çeviri)
Archetypes of ?performance management system?, which have begun to beimplemented since 19th century, have been seen in private sector. Perfomanceimplementations in public sector, however, have arised later phases.Performance management system measuring performance level of workingstaff, is implemented in municipalities, complying with the present regulation. Terms of?Regulation of Civil Servant Registration? are not able to respond the presentrequirements and it is confronted with problems as the Regulation has been legislatedolden. Revealing and overcoming the problems of the present system would ensure thedevelopment of the performance management system in municipalities. Furthermore, inmunicipalities whose service borders differ from central administration, a performancemanagement system that is suitable for their administrative bodies and conditions has tobe composed. While transforming to new public management, in municipalities whichhave traditional administration culture, new challenges have been experienced in theirperformance management system, and it has been taken notice of this process by theadministration. Nevermore, deliberating on this system would give benefit not only thebody but also their working staff. Managers notably, would be able to give theirdecisions according to this data. Moreover, staff would be able to realise their shortages,and to overcome these shortages by the training programmes.Consequently, in order to compose a efficient, effective and qualifiedmunicipality administration, it is important to give notice of performance managementsystem, and to ensure the implementation of the system following the neededregulations made by specialists.